Dzień pamięci o ofiarach Holokaustu. Wiceprezes IPN: w Zagładę włączono cały niemiecki aparat władzy
Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę obchodów Zgromadzenie Ogólne ONZ wyznaczyło na rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. To hołd dla około 6 mln Żydów zamordowanych w niemieckich obozach śmierci - przypomina wiceprezes IPN Mateusz Szpytma.
2024-01-27, 06:47
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma przypomniał, że jeszcze w 1941 roku w decyzyjnych kręgach władzy III Rzeszy zapadła decyzja o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej", czyli masowym wymordowaniu europejskich Żydów. - Obliczono, że może chodzić nawet o 11 mln ludzi - wskazał.
Niemiecki przemysł śmierci
- Rok 1942 to już czas zakłady Żydów w sposób przemysłowy w komorach gazowych Auschwitz, Treblinki, Sobiboru, Bełżca i innych miejsc kaźni - Zagłady, w którą został włączony praktycznie cały niemiecki aparat władzy, także na terenach okupowanych - dodał w rozmowie z IAR.
- Ostatecznie zamordowano około 6 mln europejskich Żydów, z których aż połowę stanowili polscy obywatele - podkreślił wiceprezes IPN.
Mateusz Szpytma zaznaczył, że Niemcy pod koniec wojny zacierali ślady ludobójstwa. - Gdy 27 stycznia 1945 roku sowieccy żołnierze dotarli do Auschwitz, zastali tam ruiny komór gazowych i krematoriów. Prawda o straszliwych zbrodniach stopniowo dotarła jednak do międzynarodowej opinii publicznej - stwierdził.
REKLAMA
Nowe publikacje IPN
Instytut Pamięci Narodowej w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu przygotował nowe publikacje, materiały naukowe, popularnonaukowe, multimedialne oraz wystawy.
Główne obchody 79. rocznicy wyzwolenia Auschwitz odbędą się wieczorem w namiocie ustawionym nad jednym z zakonserwowanych historycznych baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. W tym roku przewodnim motywem obchodów będzie człowiek, czego wizualnym symbolem będą twarze ludzi więzionych w Auschwitz uwiecznione na rysunkach wykonanych w czasie istnienia obozu oraz po wojnie.
Czytaj także:
- Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Fundacja Shalom apeluje o zapalenie świec
- Debata w Rzymie o ukrywaniu Żydów w domach zakonnych i o rodzinie Ulmów
- IPN opublikował pierwszy odcinek cyklu filmowego o Polakach ratujących Żydów
PAP, IAR/ mbl
kor-mp
REKLAMA
REKLAMA