Za nami 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na koncie już ponad 100 mln zł

2024-01-28, 20:45

Za nami 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na koncie już ponad 100 mln zł
Do tej pory zebrano już ponad 100 mln zł . Foto: PAP/Leszek Szymański

W Warszawie i w wielu innych miastach nastąpiła kulminacja dzisiejszego 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Światełko do Nieba. Do 20:30 na koncie Orkiestry znalazło się ponad 106 milionów złotych.

W tym roku orkiestra zbiera na sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych. Fundacja chce kupić między innymi aparaty do rezonansu magnetycznego, ultrasonograficzne, przenośne spirometry, bronchoskopy, a także sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc.

Sercem 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku były błonia Stadionu Narodowego w Warszawie. Tam od 14:00 odbywały się koncerty. W miasteczku ustawionym przy głównej scenie można było m.in. zjeść wojskową grochówkę, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy i obejrzeć wojskowy sprzęt. Około południa w okolicy odbył się towarzyszący Orkiestrze Bieg Policz się z cukrzycą. Za zebrane środki z pakietów startowych Fundacja kupuje pompy insulinowe dla kobiet w ciąży z cukrzycą.

Na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie odbył się kilkuminutowy pokaz laserów i pirotechniki. Ostatnie sekundy do wydarzenia obliczał pomysłodawca WOŚP Jerzy Owsiak wraz z zaproszonymi gośćmi:

Posłuchaj

Światełko do nieba na WOŚP (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

W sumie w tegorocznym Finale brało udział 120 tys. wolontariuszy; w internecie odbywało się kilkaset aukcji.

Bieg i rekordowa zbiórka

O godz. 11:40 tuż spod PGE Narodowego ruszył 18. Bieg "Policz się z cukrzycą". Udział w nim wzięli nie tylko warszawiacy, ale m.in. minister edukacji narodowej Barbara Nowacka czy wiceminister edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer. W biegu wziął też udział minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

W dniu finału Warszawa oferowała wiele atrakcji. Było to m.in. zwiedzanie PKiN oraz zabytkową stację filtrów Lindleya. Dla zainteresowanych "życiem" transportu na szynach, Warszawskie tramwaje zaproponowały zwiedzanie zajezdni oraz przejazd tramwajem-kabrioletem. 

Rekordowo - bo aż na wysokości 1987 m n.p.m. położona była jedna z kwest WOŚP. M.in. pracownicy Polskich Kolei Linowych zbierali pieniądze na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach. Na licytację przeznaczyli też fragment historycznej liny nośnej kolejki wożącej turystów na tę górę.

Wspaniałe licytacje

Udział w 32. Finale WOŚP brali też samorządowcy i politycy. Wylicytować można m.in. aktywny dzień z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem czy trening tenisa z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.

Premier Donald Tusk przeznaczył na aukcję WOŚP automatyczny, pozłacany ołówek generała Władysława Sikorskiego, a marszałek Sejmu Szymon Hołownia - barierkę spod Sejmu.

Natomiast prezydent Andrzej Duda wystawił na aukcję zestaw filiżanek do espresso z bilecikiem z osobistą dedykacją prezydenta, a pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda - wieczorową suknię wyszywaną cekinami.

Z kolei Wojsko Polskie wystawiło na licytację dwudniowe szkolenie na morzu z Marynarką Wojenną, udział w lotniczej sesji zdjęciowej "Air to Air", a także dzień szkolenia z komandosami z jednostki Agat i Formoza.

Wśród sportowych "hitów" aukcji znalazła się m.in. czerwona sukienka tenisistki Igi Świątek, koszykarskie buty Marcina Gortata, zdobiony 24-karatową złotą folią kask Tomasza Golloba czy motocykl, na którym w minionym roku Bartosz Zmarzlik wywalczył czwarty złoty medal indywidualnych mistrzostw świata. Na aukcji można było również licytować koszulkę Roberta Lewandowskiego z podpisami zawodników FC Barcelona.

Serduszka za granicą

Zamiast złotówek - funty. Orkiestra gra też w Zjednoczonym Królestwie. Polskie sklepy, restauracje, centra kulturalne i kościoły - to miejsca, gdzie przez cały dzień można było spotkać wolontariuszy. - Ludzie wrzucają pieniądze chętnie. Oczywiście nikogo nie przymuszamy, podchodzą sami - mówi Polskiemu Radiu pani Beata, która od rana zbierała pieniądze przed polskim kościołem w dzielnicy Ealing.

Koncerty, pokazy karate, specjalna część dla dzieci, pokaz starych samochodów i przejazd motocykli- to między innymi znalazło się na liście londyńskich atrakcji. Było też łączenie ze sztabem głównym w Warszawie. W stolicy Królestwa powstały dwa sztaby: na Balham Londynie i w Lewisham. - Nasze serca są nadal w Polsce. To wspaniała okazja, by pomóc z Londynu dzieciakom i dorosłym w kraju - mówi szefowa tego drugiego, Agnieszka Łokaj.

Orkiestra gra w ponad trzydziestu miejscach Królestwa. Między innymi w Edynburgu. A Gustaw Fit, koordynator sztabu w stolicy Szkocji mówi, że dawno już minęły czasy, gdy WOŚP był imprezą lokalnej, polskiej społeczności. Wielu Szkotów dorzuca coś od siebie, w dodatku w imprezie biorą też udział szkoccy artyści.

- Co roku jesteśmy coraz bliżej szkockiej społeczności. Mamy tu wielką, polsko-szkocką rodzinę - zapewnia rozmówca Polskiego Radia.

Czechy z WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dziś również w Pradze. Tamtejszy sztab przygotował polską strefę gastronomiczną, zabawy i animacje dla dzieci oraz tradycyjne światełko do nieba. Wieczorem w jednym z klubów w stolicy Czech odbędzie się koncert z licytacjami.

- Mamy barszcz czerwony z uszkami, gołąbki mięsne i wegetariańskie, bigos i pierogi. Widać, że Czesi otwierają się na polską kuchnię - zaznaczyła Maria Magdalena Knapik, która kieruje praskim sztabem WOŚP i przy wsparciu wolontariuszy, polskich firm oraz instytucji organizuje orkiestrowe finały. W rozmowie z Polskim Radiem przyznała, że choć w imprezach uczestniczą głównie Polacy mieszkający w Pradze, to coraz częściej przyprowadzają oni swoich czeskich znajomych. - W tym roku pomógł nam Instytut Polski czy Polska Organizacja Turystyczna, dzięki czemu bardziej dotarliśmy do Czechów - dodała szefowa praskiego sztabu.

- Opowiadając znajomym o Wielkiej Orkiestrze, porównuję ją do zbiórki organizowanej w Czechach na święto Trzech Króli. To też jest wielka akcja charytatywna, kojarząca się Czechom z czynieniem dobra, wspieraniem różnych inicjatyw - powiedziała korespondentowi Polskiego Radia wolontariuszka Marta. Pieniądze zebrane w ramach tegorocznego finału WOŚP zostaną przeznaczone na leczenie chorób płuc, stąd pani Marta w ramach warsztatów plastycznych pokazywała, jak wykonać model płuc przy użyciu papieru, farb i woreczków. „Kiedy wzrośnie nam ciśnienie, bo na przykład zadzwoni teściowa albo niekoniecznie lubiany szef, to możemy potem użyć takiego antystresowego gadżetu zdrowotnego - wyjaśniła, nadmuchując foliowe płuca.

Bruksela 

Od rana w pobliżu kościołów i polskich sklepów zbieranie datków, w południe bieg - tak dziś gra w Brukseli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szef sztabu Kamil Arszagi vel Harszagi powiedział korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że wolontariusze WOŚP w Brukseli są traktowani w sposób szczególny.

- Jesteśmy jednym z nielicznych sztabów, które w Brukseli uzyskuje w ogóle pozwolenie od miasta na zbiórkę publiczną. My możemy chodzić wszędzie, policja nas nie zatrzymuje, wszyscy wiedzą - powiedział szef sztabu WOŚP w Brukseli.

Bieg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w parku Pięćdziesięciolecia w dzielnicy europejskiej. - To prawie serce Brukseli. Zapisała się setka osób, więc naprawdę będzie się działo. Pomarańczowe koszulki będzie widać na pewno - dodał Kamil Arszagi vel Harszagi.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w Brukseli od piątku, kiedy zorganizowano licytację przedmiotów i spotkań między innymi z udziałem europosłów. Szef sztabu powiedział naszej dziennikarce, że zebrano podczas aukcji prawie 10 i pół tysiąca euro.

USA

W Stanach Zjednoczonych WOŚP gra między innymi w Chicago, Waszyngtonie, Los Angeles, Nowym Jorku, a nawet w Dallas w Teksasie. W Chicago Wielki Finał WOŚP odbędzie się dziś w południe czasu lokalnego, ale już wczoraj wolontariusze zbierali pieniądze do skarbonek, a na ulicach można było spotkać ludzi z przyklejonymi czerwonymi serduszkami. W WOŚP w Stanach Zjednoczonych włączyły się polonijne firmy sklepy, szkoły, media oraz lokalni artyści.

Na falach lokalnego radia Polski FM licytowano w Chicago między innymi bursztynowe serduszko, a także przedmioty i pamiątki ofiarowane przez celebrytów i sportowców. W aglomeracji nowojorskiej odbył się koncert rockowy, a na dziś zaplanowany jest rodzinny finał z atrakcjami dla dzieci i licytacjami. Atrakcją wielu imprez WOŚP w Stanach Zjednoczonych jest polskie jedzenie, ufundowane przez polonijne restauracje.

***

Podczas 32. Finału WOŚP zbierane są pieniądze zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych, a tegoroczne hasło brzmi: "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!".

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w niedzielę również za granicą, m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, w Niemczech, Czechach, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie oraz na krańcach świata – w pobliżu biegunów południowego i północnego.

W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła 71,5 tys. urządzeń. Ostatnią zbiórkę - w styczniu 2023 roku - dedykowano walce z sepsą. Dzięki zaangażowaniu sztabów i sympatyków w 2023 r. udało się zebrać 243 259 387,25 zł.

iar/pap/as

Polecane

Wróć do strony głównej