Film KE o Auschwitz. Siemoniak: fatalny błąd, nie podejrzewam Komisji o działanie intencjonalne

2024-01-29, 10:55

Film KE o Auschwitz. Siemoniak: fatalny błąd, nie podejrzewam Komisji o działanie intencjonalne
Tomasz Siemoniak: to był fatalny błąd, nie podejrzewam Komisji Europejskiej o działanie intencjonalne . Foto: PhotoFra/ Shutterstock

- Nie podejrzewam Komisji Europejskiej czy przewodniczącej Ursuli von der Leyen o świadome działanie, jeśli chodzi o błąd w publikacji dotyczącej Holokaustu i obozu koncentracyjnego Auschwitz. Myślę, że był to właśnie nieświadomy, fatalny błąd - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych.

Po uwagach i protestach Polski Komisja Europejska usunęła film z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i opublikowała nowy. Jasno stwierdza on, że obozy zagłady były na terenie Polski okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Wcześniejszy, wrzucony w sobotę film, z powodu braku tej precyzji, wywołał wiele kontrowersji.

Gość radiowej Trójki podkreślił, że "nie podejrzewa Komisji Europejskiej czy przewodniczącej Ursuli von der Leyen o świadome działanie", jeśli chodzi o błąd w materiale dotyczącym Holokaustu i obozu koncentracyjnego Auschwitz. - Myślę, że był to właśnie nieświadomy błąd - powiedział Tomasz Siemoniak.

"Potrzebna edukacja"

Jego zdaniem ta sytuacja pokazuje, że w Europie i na świecie ciągle potrzebna jest odpowiednia edukacja w tej kwestii.

- Polskie instytucje, polska dyplomacja powinny cały czas walczyć o prawdę historyczną w tej sprawie. W publikacji Komisji Europejskiej pojawił się fatalny błąd - zaznaczył koordynator służb specjalnych.

Na filmie przewodnicząca Komisji wraz z kilkunastoma komisarzami odczytała nazwiska ofiar Holokaustu. W sobotnim materiale pod niektórymi z nich widniał napis "Auschwitz Camp, Poland", czyli "obóz Auschwitz, Polska". Zabrakło wyjaśnienia, że obozy tworzyły nazistowskie Niemcy, które w czasie II wojny światowej okupowały Polskę.

To wywołało negatywne komentarze w naszym kraju. Muzeum Auschwitz napisało na portalu X, że obóz zagłady znajdował się na okupowanej części terytorium Polski, która w październiku 1939 roku została przyłączona bezpośrednio do nazistowskich Niemiec. "Trafne jest zatem stwierdzenie, że obóz znajdował się na terenie okupowanej Polski" - podkreśliło Muzeum Auschwitz.

Czytaj także:

PR3/bartos/kor-wm

Polecane

Wróć do strony głównej