Wybory samorządowe 2024. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić kandydat na wójta

Kto może zostać wójtem, jakie warunki musi spełnić kandydat, wreszcie kto ma prawo zgłaszania kandydata na to stanowisko? Przypominamy najważniejsze przepisy i zasady dotyczące wyborów na wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

2024-02-03, 14:50

Wybory samorządowe 2024. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić kandydat na wójta
Kandydat na wójta nie może kandydować jednocześnie do rady powiatu i do sejmiku województwa.Foto: gov.pl

Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory wójta są powszechne, równe, bezpośrednie oraz odbywają się w głosowaniu tajnym. Może się jednak zdarzyć, że wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wybierze rada gminy (rada miasta).

Będzie tak wtedy, gdy w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta) w danej gminie wystartuje tylko jeden kandydat i nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów.

W takiej sytuacji wyboru wójta wyboru wójta dokona rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym (więcej na ten temat w dalszej części artykułu).

Wybory samorządowe 2024. Kto może zostać wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta)?

Kandydować na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) może obywatel polski mający prawo wybierania w tych wyborach, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat (co ważne, kandydat nie musi stale zamieszkiwać na obszarze gminy, w której kandyduje).

REKLAMA

Prawa wybierania nie mają osoby pozbawione praw publicznych lub ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu albo pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Czytaj także:

Ponadto zgodnie z Kodeksem wyborczym nie ma prawa wybieralności w wyborach wójta w danej gminie osoba, która została uprzednio dwukrotnie wybrana na wójta w tej gminie. Przepis ten nie dotyczy jednak wybrania na wójta przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej z 2018 r. Oznacza to, że ograniczenie będzie po raz pierwszy stosowane w wyborach samorządowych w 2029 r.

Co ważne, kandydat na wójta nie może jednocześnie kandydować na wójta w innej gminie. Może z kolei startować do rady gminy, ale tylko tej, w której w której kandyduje na wójta.

REKLAMA

Kandydat na wójta nie może kandydować jednocześnie do rady powiatu i do sejmiku województwa.

Funkcji wójta nie można łączyć z funkcją wójta lub jego zastępcy w innej gminie, członkostwem w organach jednostek samorządu terytorialnego, w tym w gminie, w której jest wójtem lub zastępcą wójta, zatrudnieniem w administracji rządowej, a także z mandatem posła lub senatora.

Wybory samorządowe 2024. Termin zgłaszania kandydatów

Kandydatów na wójta zgłasza się do gminnej komisji wyborczej najpóźniej w 24 dniu przed dniem wyborów do godziny 16.

Jeśli w tym terminie nie zostanie zgłoszony żaden kandydat albo zostanie zgłoszony tylko jeden kandydat, gminna komisja wyborcza niezwłocznie wezwie, przez rozplakatowanie obwieszczeń, do dokonania dodatkowych zgłoszeń. W takim przypadku termin zgłaszania kandydatów ulega przedłużeniu o 5 dni, licząc od dnia rozplakatowania obwieszczeń.

REKLAMA

Prawo zgłaszania kandydatów na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przysługuje temu komitetowi wyborczemu, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie.

W każdym z tych okręgów liczba zarejestrowanych przez ten komitet kandydatów na radnych nie może być mniejsza niż liczba radnych wybieranych w tym okręgu.

PAP, paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej