Wybory samorządowe 2024. Od kiedy obowiązuje cisza wyborcza i co grozi za jej złamanie?

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Drugą turę w przypadku wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów zaplanowano na 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 5 na 6 kwietnia i potrwa do zakończenia głosowania.

2024-02-16, 10:36

Wybory samorządowe 2024. Od kiedy obowiązuje cisza wyborcza i co grozi za jej złamanie?
Naruszenie ciszy wyborczej może stanowić wykroczenie bądź przestępstwo.Foto: ASkwarczynski/Shutterstock

Głosowanie w wyborach samorządowych odbędzie się 7 kwietnia w godzinach od 7 do 21. Do zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza. W przypadku przeprowadzenie II tury głosowania, cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 19 na 20 kwietnia i potrwa do zakończenia głosownia w dniu 21 kwietnia.

W czasie ciszy wyborczej zakazane jest prowadzenie wszelkiej agitacji wyborczej - również w internecie. Zabronione jest także publikowanie sondaży wyborczych, dotyczących wyników głosowania czy zachowań wyborczych.

Naruszenie ciszy wyborczej może stanowić wykroczenie bądź przestępstwo. Pierwszy przypadek dotyczy prowadzenia agitacji wyborczej - naruszenie zakazu, o którym mówi Kodeks wyborczy, jest zagrożone grzywną w wysokości 20 zł do nawet 5 tys. złotych.

Znacznie większe kary czekają osoby lub instytucje, które przed zakończeniem ciszy wyborczej przekażą do publicznej wiadomości wyniki sondaży przedwyborczych lub sondaży przeprowadzonych w dniu wyborów. Działanie to może bowiem zostać uznane za przestępstwo zagrożone karą grzywny w wysokości od 500 tys. do 1 miliona złotych.

REKLAMA

Czytaj także:

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej