Czym jest IBCS? Amerykanie dostarczą Polsce najnowszy system dowodzenia. Wyjaśniamy, jak działa

2024-02-29, 16:55

Czym jest IBCS? Amerykanie dostarczą Polsce najnowszy system dowodzenia. Wyjaśniamy, jak działa
IBCS. Co to? Wyjaśniamy. Foto: Twitter/MON_GOV_PL

Minister obrony narodowej podpisał w czwartek umowę na zakup od USA systemu dowodzenia IBCS. To jeden z najnowocześniejszych systemów, z których korzysta amerykańska armia. W Wojsku Polskim pozwoli on m.in. na zintegrowanie systemów Wisła i Narew.

IBCS, czyli Integrated Battle Command System, od niedawna jest wykorzystywany w armii USA. Wartość kontraktu to ponad 2,5 mld dolarów netto.

IBCS dla Polski

Zgodę na sprzedaż naszej armii tego systemu musiał wydać Kongres USA. Politycy taką zgodę wydali we wrześniu ubiegłego roku. Rząd USA ocenił, że uzbrojenie poprawi zdolność Polski do obrony przeciwrakietowej i że Polska nie będzie miała trudności z przyjęciem tego sprzętu do swoich sił zbrojnych.

Politycy stwierdzili, że sprzedaż będzie wspierać cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika z NATO, który jest "siłą napędową stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie".

Podpisana w czwartek umowa będzie realizowana do 2031 roku. 

Co to jest IBCS?

IBCS to system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową, w tym niezbędnego sprzętu dowodzenia oraz łączności, który jest wymagany dla pozyskiwanych w ramach realizacji II fazy WISŁY 6 baterii wyrzutni Patriot oraz 23 zestawów krótkiego zasięgu w ramach systemu NAREW.

System gromadzi dane z pola walki i pozwala wybrać odpowiednie uzbrojenie potrzebne do zwalczania wrogiego obiektu czy celu. Umożliwia także łączenie różnych elementów systemu obrony powietrznej.

Czytaj także:

Dla naszej armii istotne jest także to, że system IBCS pozwala na współpracę z myśliwcami F-35. Umożliwi zwalczanie przez system obrony powietrznej celów, które nie są widoczne dla naziemnych radarów, ale zostały wykryte przez myśliwce.

Podobne współdziałanie możliwe jest z systemami morskimi.

Możliwości systemu IBCS

Armia USA ciągle udoskonala system. Poza współpracą obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej z myśliwcami czy okrętami IBCS umożliwia także skoordynowanie działań i bezpośrednią współpracę systemów obrony powietrznej i artylerii rakietowej.

W 2022 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ćwiczenia, w których system IBCS wykrył wystrzeloną rakietę i umożliwił jej zniszczenie. Oprócz tego prześledził również trajektorię jej lotu i zlokalizował wyrzutnię. Po tym możliwe było zaatakowanie jej przez artylerię USA.

Jest to element koncepcji połączonego ognia. Dzięki temu możliwe jest niszczenie wrogich wyrzutni i tym samym oszczędzanie pocisków przechwytujących, które konieczne są do zwalczania rakiet wroga.

dz/IAR, PAP, defence24.pl

Polecane

Wróć do strony głównej