Najnowszy system dowodzenia IBCS. Kiedy dotrze do Polski? Generał Marciniak podał termin
Za dwa lata do polskiej armii dotrą pierwsze komputery tworzące system dowodzenia IBCS - zapowiedział wiceszef Agencji Uzbrojenia generał Michał Marciniak.
2024-02-29, 19:36
Umowę w tej sprawie kierownictwo MON podpisało dziś z przedstawicielami amerykańskiej administracji. IBCS to amerykańska myśl techniczna, na którą składa się nowoczesny hardware, który pozwala zarządzać elementami obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. W przypadku Polski mowa o programach WISŁA i NAREW.
Generał Michał Marciniak powiedział, że pierwsze elementy systemu IBCS trafią do polskiej armii na przełomie lat 2026/2027. Odbędzie się to jednocześnie z dostawą pierwszego dywizjonu wyrzutni Patriot, w ramach realizacji drugiej fazy programu WISŁA.
Dostawy te zakończą fazę dostaw amerykańskich elementów programu WISŁA. Mowa o radarach, wyrzutniach i rakietach oraz podpisanej dziś umowie na system IBCS.
IBCS dla Polski. Program WISŁA
Obecnie trwa realizacja pierwszej fazy programu WISŁA. Mowa o 13 różnych umowach, między innymi na dostawy specjalistycznych kabin dla wojska. Ich produkcja jest realizowana przez polski przemysł zbrojeniowy.
REKLAMA
Posłuchaj
W sumie z budżetu polskich podatników na całą obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, w tym na systemy dodatkowe jak właśnie IBCS, zostanie przeznaczone około 200 miliardów złotych. Mowa tu zarówno o wyrzutniach Patriot, jak i powstających w kooperacji z Brytyjczykami wyrzutniach małego zasięgu iLauncher. Do rozbudowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej zostaną też włączone elementy systemu bardzo krótkiego zasięgu Pilica plus.
W ubiegłym roku podpisano umowę na pozyskanie elementów, które mają stworzyć ten system. Pociski dostarczy nam brytyjski koncern MBDA. Podobnie będzie w kolejnych zestawach systemu NAREW.
Możliwości systemu IBCS
Armia USA ciągle udoskonala system. Poza współpracą obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej z myśliwcami czy okrętami IBCS umożliwia także skoordynowanie działań i bezpośrednią współpracę systemów obrony powietrznej i artylerii rakietowej.
W 2022 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ćwiczenia, w których system IBCS wykrył wystrzeloną rakietę i umożliwił jej zniszczenie. Oprócz tego prześledził również trajektorię jej lotu i zlokalizował wyrzutnię. Po tym możliwe było zaatakowanie jej przez artylerię USA.
REKLAMA
Jest to element koncepcji połączonego ognia. Dzięki temu możliwe jest niszczenie wrogich wyrzutni i tym samym oszczędzanie pocisków przechwytujących, które konieczne są do zwalczania rakiet wroga.
dn/IAR
REKLAMA