Posiedzenie Sejmu. W czwartek nie zabrakło emocji [ZAPIS TRANSMISJI]

2024-03-07, 21:56

Posiedzenie Sejmu. W czwartek nie zabrakło emocji [ZAPIS TRANSMISJI]
Sejm wznowił obrady; posłowie zajmą się m.in. zmianą definicji gwałtu. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Sejm przerwał obrady. Poniżej przedstawiamy zapis transmisji oraz główne tematy, które były procedowane podczas czwartkowego posiedzenia.

Sejm w czwartek przyjął ustawę, której celem jest zawieszenie Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie, podpisanego w 1990 r. między państwami NATO i UW. Zawieszenie traktatu zapowiedziały w listopadzie państwa NATO w obliczu zbrojeń i agresywnej polityki Rosji.

W środę rządowym projektem ustawy o zmianie zakresu obowiązywania Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie, podpisanego w Paryżu 19 listopada 1990 r. zajmowały się połączone sejmowe komisje spraw zagranicznych i obrony narodowej; zarekomendowały Sejmowi przyjęcie ustawy zawieszającej obowiązywanie traktatu bez poprawek. Posłowie KO, Polski 2050, PSL i Lewicy zgodzili się, że traktat należy zawiesić.

Podczas późniejszej debaty w Sejmie posłowie PiS dopytywali, dlaczego projekt przewiduje jedynie zawieszenie, a nie całkowite wypowiedzenie traktatu. Wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski w odpowiedzi wskazał, że Polska chciała traktat wypowiedzieć, nie było jednak co do tego zgody wśród sojuszników z NATO.

W czwartek ustawę poparło w głosowaniu 435 posłów, 5 było przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.

Sankcje na import żywności z Rosji i Białorusi

Sejm podjął uchwałę w sprawie nałożenia sankcji w związku z importem rosyjskiej i białoruskiej żywności oraz produktów rolnych do Unii Europejskiej.

W uchwale Sejm wzywa Komisję Europejską do przedłożenia propozycji nałożenia sankcji w tym zakresie. "Import żywności i produktów rolnych z Rosji i Białorusi w dalszym ciągu generuje ogromne dochody dla rosyjskich i białoruskich producentów i handlowców oraz budżetów tych państw. Naszym moralnym obowiązkiem jest zaprzestanie handlu, który może bezpośrednio lub pośrednio przyczynić się do wzmocnienia zdolności Rosji i wspierającej ją Białorusi do kontynuowania wojny z Ukrainą, tym bardziej że rosyjski import może obejmować zboża skradzione z okupowanych terytoriów Ukrainy" - napisano w uchwale.

W dokumencie wskazano, że "Rosja kontynuuje swoją strategię traktowania żywności jako broni, powodując zakłócenia dostaw ukraińskich produktów rolnych na całym świecie". Poruszono też kwestię Zielonego Ładu. "Sytuacja europejskiego rolnictwa wymaga również niezwłocznej weryfikacji przez instytucje Unii Europejskiej zapisów Zielonego Ładu".

Posłuchaj

Sejm pracuje nad uchwałą dotyczącą sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności do UE. Relacjonuje Tomasz Zielenkiewicz (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

Nowelizacja ustawy o KRS

Sejm nie przyjął w czwartek wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu było 201 posłów, 242 było przeciw, niekt nie wstrzymał się od głosu.

Podczas środowej debaty w Sejmie projekt noweli ustawy o KRS poparły w Sejmie wszystkie kluby koalicyjne: KO, PSL-TD, Polski 2050-TD oraz Lewicy.

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyło PiS, poparła go Konfederacja.

Rządowy projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zakłada, że 15 sędziów-członków KRS wybieranych będzie w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez sędziów, a nie, jak ma to miejsce od 2018 r., przez Sejm. Po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie stracą swój mandat.

Nowelizacja kodeksu karnego

Projekt nowelizacji przepisów zmieniających definicje gwałtu został skierowany do prac w komisji nadzwyczajnej do zmian w kodyfikacjach. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w Kodeksie karnym. Projekt uzasadniała posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic. Mówiła m.in., że gwałt z występku stanie się zbrodnią.

W sejmowej debacie wszystkie kluby opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektem.

Za skierowaniem projektu nowelizacji Kodeksu karnego do dalszych prac opowiedział się w imieniu Prawa i Sprawiedliwości poseł Marcin Warchoł. Zarzucał jednocześnie autorom projektu "polityczną kalkulację". Przypomniał też, że rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził do Kodeksu karnego zmiany obowiązujące od 1 października ubiegłego roku, m.in. od lat 8 do dożywotniego pozbawienia wolności za zgwałcenie, którego skutkiem jest śmierć ofiary.

Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej przekonywała, że prawo musi się zmienić, bo gwałt nie jest występkiem, a zbrodnią. - Jest zbrodnią na naszym ciele, na naszej wolności, na naszej psychice - mówiła. Dodała, że zmiany powinny też zainicjowac debatę o bezpieczeństwie.

Za skierowaniem projektu do dalszych prac opowiedziała się też Trzecia Droga. Żaneta Cwalina-Śliwowska z Polski 2050 mówiła, że od dawna istnieje konieczność dokonania redefinicji przestępstwa zgwałcenia i zaostrzenia kar. Dodała, że obowiązująca definicja gwałtu skutkuje wtórną wiktymizacją ofiary.

W projekcie zaproponowano również podniesienie do trzech lat dolnego wymiaru kary za zgwałcenie. Obecnie grozi za to kara od 2 do 12 lat więzienia.

Nowelizacja Kodeksu cywilnego

Wieczorem posłowie mają przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu cywilnego oraz ustawy o kredycie konsumenckim. Jego celem jest wyjęcie kredytów dla rolników spod przepisów ustawy o kredycie konsumenckim.

Projekt został przyjęty na wtorkowym posiedzeniu rządu. "Nowe przepisy usuną trudności i ograniczenia dotyczące udzielania kredytów dla rolników. Chodzi w szczególności o to, żeby nie stosować przepisów ustawy o kredycie konsumenckim do umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną, która prowadzi gospodarstwo rolne" - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

IAR, PAP/as, łl

Polecane

Wróć do strony głównej