"Nie można odwołać ani powołać ambasadora bez zgody prezydenta". Andrzej Duda o decyzji ministra Sikorskiego
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie można odwołać ani mianować polskiego ambasadora. Wcześniej minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podjął decyzję o zakończeniu misji przez ponad 50 ambasadorów oraz o wycofaniu kilkunastu kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu.
2024-03-13, 21:32
Prezydent zaznaczył, że ta procedura wymaga podpisu prezydenta. - Fundamentalne znaczenie ma w takim przypadku decyzja prezydenta - podkreślił Andrzej Duda, który przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych.
"Rząd ponoszący konstytucyjną odpowiedzialność za politykę zagraniczną uważa, że niezbędna wymiana na stanowiskach przedstawicieli Polski za granicą służy lepszemu, profesjonalnemu realizowaniu trudnych wyzwań stojących dziś przed polską polityką zagraniczną - napisano w komunikacie MSZ.
"MSZ wyraża nadzieję na zgodne współdziałanie w tej sprawie najważniejszych władz w kraju" - dodało MSZ.
Minister Sikorski: odwołania ambasadorów po zmianie rządu to rzecz rutynowa
Wcześniej minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział na antenie radia RMF FM, że odwołania ambasadorów po zmianie rządu to rzecz rutynowa. Jednocześnie stwierdził że pozostaje w dialogu z prezydentem. Szef MSZ podkreślił, że to początek długotrwałej procedury. Jak zaznaczył, odwołanie ambasadora i powołanie jego następcy zajmuje wiele czasu. Minister Sikorski powiedział też, że w przeszłości zdarzało się, że zamiast ambasadorów funkcję szefów placówek dyplomatycznych pełnili charge d'affaires.
REKLAMA
Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek w rozmowie z TVP, że zmiana ambasadorów będzie "masywna". Do wiadomości publicznej nie podano jeszcze, kto zastąpi odwołanych ambasadorów, ale osoby te pracowały wcześniej w MSZ lub na placówkach zagranicznych.
Ambasadorów powołuje i odwołuje jednak prezydent, dlatego prezydencka minister Małgorzata Paprocka powiedziała w Polsat News, że działania MSZ są "mocno na wyrost". Zaapelowała też o podjęcie negocjacji w ramach Konwentu Służby Zagranicznej, ponieważ, jak wskazała, "to nie jest tak, że współpraca w rozumieniu konstytucyjnym jest wtedy, kiedy prezydent podpisuje wszelkie wnioski premiera".
Posłuchaj
- Rewolucja kadrowa w ambasadach. Szef MSZ podjął decyzję
- Radosław Sikorski: w sprawach bezpieczeństwa nie ma milimetra różnicy pomiędzy premierem a prezydentem
IAR/jb
REKLAMA
REKLAMA