Facebook przegrał w sądzie z polską organizacją. Musi przywrócić usunięte treści

2024-03-13, 21:44

Facebook przegrał w sądzie z polską organizacją. Musi przywrócić usunięte treści
Sąd nakazał Facebookowi przywrócić usunięte treści jednej z polskich organizacji. Foto: Shutterstock/Jirapong Manustrong

Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał właścicielowi Facebooka i Instagrama przywrócić wszystkie usunięte posty Społecznej Inicjatywy Narkopolityki - polskiej organizacji non profit. Wyrok zapadł w pierwszej instancji i jest nieprawomocny.

To według pełnomocników organizacji pierwsza tego typu sprawa w Polsce dotycząca nieuzasadnionego usuwania treści z mediów społecznościowych przez ich właścicieli.

Prawniczka Dorota Głowacka z Fundacji Panoptykon, która pomagała Społecznej Inicjatywie Narkopolityki (w skrócie SIN), powiedziała, że sąd przychylił się do ich argumentacji, w której wskazali, że administrator serwisu musi właściwie uzasadnić decyzję o usunięciu profilu, strony lub postów użytkownika.

- Dla nas jest to bardzo dobry wyrok, który też jednoznacznie mówi o tym, że po prostu wielkie platformy nie mogą arbitralnie decydować o tym kto i co może powiedzieć w sieci, nie mogą tego robić w sposób zupełnie uznaniowy - mówiła Dorota Głowacka.

Facebook usunął strony i grupy SIN

Rzecznik Społecznej Inicjatywy Narkopolityki Jakub Nowak wyjaśnił, że sprawa sięga roku 2018, gdy Facebook usunął strony i grupy prowadzone przez organizację, uznając je bardzo ogólnie za "niezgodne ze standardami społeczności". Utrudniło to prowadzenie działalności SIN polegającej na edukacji w zakresie narkotyków.

- Tam jest dużo materiałów z dawnych projektów grantowych. Cała baza informacji na temat substancji psychoaktywnych - powiedział Jakub Nowak i wyjaśnił, że jedna z usuniętych grup na Facebooku odpowiadała za identyfikację tabletek ze środkami odurzającymi, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Oddalony wniosek właściciela Facebooka

Społeczną Inicjatywę Narkotykową przed sądem reprezentowała pro bono kancelaria Wardyński i Wspólnicy. Pełnomocnicy Facebooka nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami w sądzie, ale najprawdopodobniej wniosą apelację do drugiej instancji po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.

Sąd Okręgowy oddalił też wniosek właściciela Facebooka, który chciał odrzucenia pozwu z uwagi na siedzibę spółki Meta Platform Ireland Limited. Ta mieści się w Dublinie. W ocenie sądu sprawa z uwagi na "równowagę ekonomiczną" stron mogła zostać rozpatrzona w Polsce. Facebook nie posiada swojego oddziału w naszym kraju.


Posłuchaj

Sąd nakazał Facebookowi przywrócić usunięte treści jednej z polskich organizacji. Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/łl

Polecane

Wróć do strony głównej