Polak kapelanem we francuskiej armii. Ks. Karwowski: to powołanie w powołaniu

2024-03-14, 18:55

Polak kapelanem we francuskiej armii. Ks. Karwowski: to powołanie w powołaniu
Ksiądz Stefan Karwowski, kapelan we Francuskich Siłach Zbrojnych. Foto: PR

- Żołnierze powiedzieli do mnie: padre, jedziemy do Polski. Na co ja odparłem: to ja jadę z wami - opowiada portalowi PolskieRadio24.pl polski ksiądz Sebastian Karwowski, który jest kapelanem we Francuskich Siłach Zbrojnych. Żołnierze 35 Pułku Piechoty, z którymi przyjechał na poligon w Orzyszu, biorą udział w ćwiczeniach Dragon-24.

Ksiądz Sebastian Karwowski opowiada naszemu reporterowi, że od 2009 roku posługiwał w Polskiej Misji Katolickiej we Francji Polakom i Francuzom. - Jak pracowałem na południu Francji, miałem do czynienia z Polakami z Legii Cudzoziemskiej i tak sobie pomyślałem, dlaczego nie zostać też kapelanem - mówił. Tak narodziło się w nim, jak to określił, "powołanie w powołaniu".

Dodaje, że przeszedł wszystkie procedury związane z przyznaniem francuskiego obywatelstwa - teraz ma dwa - i zaciągnięciem się do francuskiej armii. - I tak od półtora roku jest kapelanem w 5 Regimencie Dragonów. To wojska pancerne - tłumaczy.

Przed przyjazdem żołnierze powiedzieli do niego, że jadą na ćwiczenia Dragon-24 i czy by z nimi nie pojechał. Nad decyzją nie musiał się długo zastanawiać...

ZOBACZ ROZMOWĘ Z KS. SEBASTIANEM KARWOWSKIM:

Jak wygląda jego posługa? Co mówił o Polsce francuskim żołnierzom przed przyjazdem do naszego kraju? Jak postrzega współpracę państw sojuszniczych podczas ćwiczeń Dragon-24? Zapraszam do obejrzenia całej rozmowy z księdzem Sebastianem Karwowskim.

Paweł Kurek

****

Ćwiczenia w ramach Steadfast Defender-24, w tym ćwiczenia narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw, takie jak Dragon-24 czy organizowane przez U.S. European Command ćwiczenie Defender-24, stanowią największy pokaz zdolności obronnych Sojuszu i jego państw członkowskich od 1999 r., tj. od tzw. pierwszej fali rozszerzenia NATO, która objęła Polskę, Czechy i Węgry.

Ćwiczenie DR-24 jest testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym - przyczynia się w ten sposób do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu oraz demonstruje siłę i determinację, które wynikają z jego jedności.

W ćwiczeniu DR-24 zaangażowanych jest łącznie ok. 20 tys. żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni.

Polecane

Wróć do strony głównej