Bez pełnego porozumienia między rolnikami a rządem. Czym zakończą się negocjacje?
Nie udało się podpisać pełnego porozumienia między protestującymi rolnikami a rządem - dowiedziało się Polskie Radio. Wielogodzinne negocjacje w czasie Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce na Podkarpaciu zakończą się podpisaniem uzgodnień dotyczących dopłat do tony zboża oraz czasowym zamknięciem granicy z Ukrainą na tranzyt niektórych produktów rolnych.
2024-03-20, 08:52
Dokument, do którego dotarło Polskie Radio, podpisali przedstawiciele protestujących rolników i minister rolnictwa Czesław Siekierski oraz sekretarz stanu w tym resorcie Michał Kołodziejczak.
Uzgodnienie zakłada utrzymanie obowiązującego embarga na produkty rolne z Ukrainy, które obowiązuje od połowy września ubiegłego roku. Dotyczy ono między innymi pszenicy, kukurydzy, mąki pszennej, rzepaku i słonecznika.
Negocjacje rolników z rządem. Wniosek o wstrzymanie tranzytu
Ponadto minister rolnictwa ma zwrócić się do Rady Ministrów z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu tych produktów przez terytorium Polski od 1 kwietnia bieżącego roku.
Obie strony w podpisanym dokumencie uznają też za konieczne wypracowanie szczegółowych zasad handlu artykułami rolno-spożywczymi pomiędzy Polską i Ukrainą, ale podkreślają również, że trudna sytuacja w rolnictwie to efekt agresji Rosji na Kijów.
REKLAMA
Przedstawiciele rolników w porozumieniu deklarują wsparcie rządu na rzecz zmian w Zielonym Ładzie. Chodzi przede wszystkim o zastąpienie obowiązkowego ugorowania dobrowolnym ekoschematem i uproszczenie innych zasad dla rolników.
- Sytuacja polskich rolników. Wojciechowski chce interwencji w Brukseli, apeluje do Tuska
- Import żywności z Ukrainy. Jest porozumienie w Unii. Dłuższa lista zakazanych produktów
- Protesty rolników paraliżują Polskę. Utrudnienia w każdym województwie, blokowane nawet autostrady [MAPA]
IAR/nt/wmkor
REKLAMA