Kraków. Poszukiwania defektoskopu. "Pod żadnym pozorem nie otwierać urządzenia"

2024-03-24, 13:09

Kraków. Poszukiwania defektoskopu. "Pod żadnym pozorem nie otwierać urządzenia"
Kraków: trwają poszukiwania zaginionego defektoskopu. Foto: PAP/Piotr Polak

W Krakowie kolejną dobę trwają poszukiwania defektoskopu, który zaginął na placu budowy trasy S7 na terenie Nowej Huty. Urządzenie zawiera wysokoaktywne źródło promieniotwórcze.

"Państwowa Agencja Atomistyki zaleca, aby pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać urządzenia, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym znajdującym się w jego wnętrzu może stanowić poważne i bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka" - napisano w komunikacie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Brak urządzenia odnotowała z nocy z 21 na 22 marca firma prowadząca roboty budowlane. Defektoskop ma wymiary 30cm x 20cm x 15cm i waży około sześciu kilogramów. Osoby, które mają informacje na temat urządzenia, powinny kontaktować się z policją, Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego lub Państwową Agencją Atomistyki.

Promieniotwórczy selen. PAA ostrzega

Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała w niedzielę, że zaginiony w sobotę defektoskop zawiera promieniotwórczy selen i przestrzega, by pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać urządzenia.

"W nocy z 21 na 22 marca na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie zaginęło urządzenie gammagraficzne Gammamat (defektoskop), zawierające wysokoaktywne źródło promieniotwórcze selen 75Se o aktywności 380GBq" - podała w niedzielnym komunikacie Państwowa Agencja Atomistyki.

W sobotę Małopolski Urząd Wojewódzki informował, że "firma prowadząca drogowe roboty budowlane (S7) odnotowała zaginięcie aparatu gammagraficznego (defektoskopu), zawierającego wysokoaktywne źródło promieniotwórcze".

Urządzenie waży ok. 6-8 kg, ma ok. 30 cm długości, 20 cm wysokości i 15 cm szerokości. 

Państwowa Agencja Atomistyki przestrzega, by pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać defektoskopu, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym, znajdującym się w jego wnętrzu, może stanowić poważne i bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka.

"W przypadku odnalezienia urządzenia należy zabezpieczyć miejsce przed dostępem osób postronnych" - zaznaczono w komunikacie Agencji.

Policja apeluje

Dodano, że jeżeli ktoś ma informacje o lokalizacji urządzenia, proszony jest o niezwłoczne powiadomienie o tym policji (numery alarmowe 112 i 997). Ponadto, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (tel.: 987 lub 12 39 21 300) lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (tel.: 22 19 430).

iar/as

Polecane

Wróć do strony głównej