Dzień pamięci Polaków ratujących Żydów. Prezydent: ich symbolem jest rodzina Ulmów

2024-03-24, 13:52

Dzień pamięci Polaków ratujących Żydów. Prezydent: ich symbolem jest rodzina Ulmów
Markowa - rodzina Ulmów symbolem Polaków ratujących Żydów przed Zagładą. Foto: X/@prezydentpl

Prezydent Andrzej Duda upamiętnił w Markowej rodzinę Ulmów i innych Polaków niosących pomoc Żydom w czasie okupacji. 19 osobom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o rodzinie Ulmów Andrzej Duda wręczył Krzyże Oficerskie Orderu odrodzenia Polski. 

Andrzej Duda powiedział, że ten dzień upamiętnia Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom. 

- Mimo tego, że za pomoc Żydom w okupowanej Polsce groziła kara śmierci - jak nigdzie w Europie Zachodniej w krajach okupowanych przez faszystowskie Niemcy - było około miliona Polaków, którzy nieśli swoim żydowskim współobywatelom pomoc na różne sposoby, często działały całe łańcuchy ludzi, by uratować jedną osobę - dodał.

Rodzina Ulmów symbolem. Dzień pamięci Polaków ratujących Żydów

Andrzej Duda podkreślał, że rodzina Ulmów jest symbolem Polaków ratujących Żydów. Dodał, że dzięki decyzji papieża Franciszka są znani na całym świecie.

Posłuchaj

Markowa: prezydent upamiętnił 80. rocznicę zbrodni na rodzinie Ulmów i ukrywanych przez nich Żydach (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Odznaczenia państwowe za pielęgnowanie pamięci o Ulmach i Polakach ratujących Żydów otrzymali między innymi: wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal i kardynał Marcello Semeraro. Złotym krzyżem zasługi został odznaczony postulator w procesie beatyfikacyjnym rodziny Ulmów - ksiądz Witold Burda, a także Mateusz Matyszkowicz, ksiądz Bogusław Turek.

W uroczystości uczestniczą przedstawiciele władz lokalnych, duchowieństwo oraz konsul Republiki Niemiec.

Rodzina Ulmów. Symbol polskiej pomocy Żydom [ZOBACZ WIDEO]

Rano odbyła się uroczystość nadania imienia rodziny Ulmów Portowi Lotniczemu "Rzeszów-Jasionka" . O 13:00 w kościele w Markowej kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, będzie przewodniczył mszy świętej. Transmisja w TVP Polonia.

Dzień pamięci Polaków ratujących Żydów

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest wyrazem hołdu dla tych, którzy w trudnym okresie okupacji niemieckiej, mimo grożącej kary śmierci, pomagali, ukrywali współobywateli narodowości żydowskiej.

Dzień ten obchodzony 24 marca od 2018 roku i wiąże się z datą zamordowania w 1944 roku Rodziny Ulmów, która ukrywała dwie żydowskie rodziny. Filip Gańczak z IPN mówi, że Ulmowie nie byli jedyni. Dodaje, że łącznie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata zostało uhonorowanych siedem tysięcy Polaków i jest to najwyższa liczba wśród innych narodów. Przyjmuje się, że około tysiąca Polaków zapłaciło życiem za ratowanie Żydów w czasie drugiej wojny światowej.

Posłuchaj

Markowa - rodzina Ulmów symbolem Polaków ratujących Żydów przed Zagładą (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma mówi, że o losach wielu rodzin ratujących Żydów opowiadają cyklicznie publikowane na stronach Instytutu filmy "Nie tylko Ulmowie". Jeden z nich przytacza historię Katarzyny Filipek - wdowy wychowującej siedmioro swoich dzieci, która w czasie wojny przyjęła żydowską rodzinę Steinbergów. Mieszkała w Tokarni niedaleko Myślenic. W 1939 roku straciła męża, wychowywała siedmioro dzieci, a w 1944 roku przyjęła pod swój dach sześcioro Żydów. W marcu 1944 roku została za to zamordowana przez Niemców, jej dzieci oszczędzono, ale po śmierci matki musiały się tułać po innych rodzinach.

pap/iar/as

Polecane

Wróć do strony głównej