"Wiara kształtowała jego życie". W Warszawie pożegnano poetę Ernesta Brylla

2024-03-25, 17:20

"Wiara kształtowała jego życie". W Warszawie pożegnano poetę Ernesta Brylla
Po Mszy świętej odprowadzono trumnę zmarłego Ernesta Bryla do grobu rodzinnego na cmentarz przy ulicy Wałbrzyskiej. Foto: PAP/Piotr Nowak

Rodzina, kapłani, przedstawiciele władz, świat kultury i sztuki, wierni oraz przyjaciele pożegnali Ernesta Brylla. Poeta, pisarz i dyplomata zmarł 17 marca w wieku 89 lat. Mszy świętej żałobnej w kościele ojców Dominikanów na Służewiu przewodniczył metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.

Hierarcha na początku Eucharystii przypomniał, że żegnamy człowieka wyjątkowego. - Człowiek wszystkim nam znany, wielowymiarowy, wielki poeta, pisarz, dziennikarz, w swoim czasie także dyplomata, a przy tym chrześcijanin, katolik głębokiej i spójnej wiary. Wiara kształtowała jego życie i łączyła się z życiem codziennym i tym wszystkim, co na co dzień robił i nie wstydził się tej wiary wyznawać - przypomniał hierarcha.

Pisał z doświadczenia bólu

Homilię wygłosił przyjaciel zmarłego, ksiądz profesor Krzysztof Pawlina, który powiedział, że Ernest Bryll zjednywał sobie ludzi i wzywał do pojednania. - Bądźmy sobie bliscy, nie wiem, czy to nie był leitmotiv życia świętej pamięci Ernesta Brylla. Powracało jak echo - co się z nami stało? - pisał bowiem z doświadczenia bólu, porwanych relacji przyjaciół okresu Solidarności. Jakby prosił, bądźmy dla siebie bliscy - przypomniał kapłan.

Pacierze wielkiego poety

Dodał, że poeta niósł w sobie świat Boga, choć tak Go w sposób wyraźny nie nazywał, zawsze był w metaforze, symbolu czy porównaniu. - A w rzeczywistości to Ten, którego tak trudno opisać, za zasłoną słowa - Słowo Odwieczne. Różaniec w ręku i proste pacierze wielkiego poety - mówił.

Przypomniał też, że szczególnie miejsce w sercu Ernesta Brylla zajmował kult Matki Bożej. - Z typowym sobie poczuciem humoru mówił: "Jak umrę, to Ona pierwsza wychyli się z Nieba i powie - Dajcie mi go tutaj, do mnie, - Bryll, jaki ty jesteś brudny, idź się umyj, a później przyjdź na zupę" - wspomniał duchowny.

List prezydenta RP

List od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odczytał minister prezydencki Wojciech Kolarski. Po Mszy świętej odprowadzono trumnę zmarłego do grobu rodzinnego na cmentarz przy ulicy Wałbrzyskiej.

W czasie okupacji był Zawiszakiem

Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 roku w Warszawie. Został wychowany w tradycji patriotycznej II Rzeczypospolitej, jego ojciec Stanisław był przedwojennym wojskowym. W czasie okupacji był Zawiszakiem, członkiem najmłodszej drużyny Szarych Szeregów. Po wojnie krótko konspirował w podziemnym skautingu, maturę zdał jako szesnastolatek. Po krótkim epizodzie robotniczym w gdyńskiej elektrowni portowej dostał się na polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Bogaty dorobek

Ernest Bryll był dziennikarzem, szefem zespołów filmowych, kierownikiem literackim teatrów, tłumaczem, autorem musicali, dramaturgiem i dyplomatą - w latach 1991-1995 pełnił funkcję ambasadora RP w Irlandii.

Był przede wszystkim cenionym poetą, który zadebiutował w 1958 roku utworem "Wigilie wariata". Opublikował prawie 40 tomów wierszy, między innymi: "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie" i "Adwent".

Posłuchaj

Prof. Anna Nasiłowska wspomina Ernesta Brylla (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

W latach 1991-95 był ambasadorem Polski w Irlandii. Był laureatem m.in. Nagrody Czerwonej Róży, Nagrody im. Władysława Broniewskiego w dziedzinie poezji, Nagrody im. Stanisława Piętaka za tom poezji "Mazowsze" oraz Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w kategorii "Warszawski Twórca" czy Wielkiej Nagrody im. Witolda Hulewicza.

W 2021 r. otrzymał Medal Per Artem ad Deum przyznany przez Papieską Radę ds. Kultury "za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata, promując człowieka jako jednostkę".

Ponadto Ernest Bryll został odznaczony Orderem Kawalera Irlandzkiego Rodu Królewskiego O'Conor, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2023 r. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Posłuchaj

Rodzina, bliscy, duchowni, przyjaciele, wśród nich liczni artyści pożegnali Ernesta Brylla (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

[ZOBACZ TAKŻE] "Poczytnik". Dariusz Michalski o twórczości Ernesta Brylla

IAR/PR24/łl/kg

Polecane

Wróć do strony głównej