Wielka Sobota. Kard. Nycz: woda chrztu pozwala na przejście od śmierci do życia

2024-03-31, 03:39

Wielka Sobota. Kard. Nycz: woda chrztu pozwala na przejście od śmierci do życia
Kardynał Kazimierz Nycz: zostajemy zanurzeni w wodzie chrztu, żeby przejść od śmierci do życia.Foto: Piotr Nowak/PAP

Podczas liturgii Wigilii Paschalnej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział, że "zostajemy zanurzeni w wodzie chrztu po to, żeby przejść od śmierci do życia i stać się dziećmi Bożymi".

Kard. Nycz przewodniczył w Wielką Sobotę liturgii Wigilii Paschalnej w stołecznej bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Liturgię koncelebrowali biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej: Michał Janocha, Rafał Markowski, Tadeusz Pikus i Piotr Jarecki.

Liturgia Słowa

W homilii kard. Nycz podkreślił, że liturgia Wielkiej Soboty jest tak bogata, że nie potrzebuje dodatkowych wyjaśnień. Przypomniał, że podczas liturgii Słowa pierwsze siedem czytań pochodzi ze Starego Testamentu.

- Przeszliśmy od stworzenia świata i człowieka do ofiary Abrahama, która jest zapowiedzią ofiary Chrystusa. To, przed czym Abraham został powstrzymany przez Boga - by nie zabijał swojego syna - stało się w Jezusie Chrystusie faktem - mówił.

Dodał, że kolejne czytania liturgii Wigilii Paschalnej ukazują wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Przypomniał, że starotestamentalna pascha, czyli przejście przez wody Morza Czerwonego, łączy się z ofiarą paschalną, składaną co roku przez Żydów na pamiątkę tego przejścia, a także z Ostatnią Wieczerzą, podczas której Pan Jezus zgromadził apostołów, by ustanowić sakramenty Eucharystii i kapłaństwa.

Kard. Nycz o istocie chrztu

Kard. Nycz podkreślił, że pascha Jezusa Chrystusa, która dokonała się przez Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, staje się naszą paschą, w momencie kiedy otrzymujemy sakrament chrztu. - Zostajemy zanurzeni w wodzie chrzcielnej po to, żeby przejść od śmierci do życia i stać się dziećmi Bożymi - wyjaśnił.

Metropolita warszawski zaznaczył, że w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej osoby dorosłe przystępują do sakramentu chrztu i bierzmowania, a wszyscy wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne.

Czytaj także:

- One nam przypomną, że to wszystko się dokonało w naszym życiu, a teraz jest tylko pytanie o naszą wierność tym zobowiązaniom chrztu świętego - mówił.

W trakcie liturgii pięć osób dorosłych przyjęło sakramenty chrztu św. i bierzmowania, a swoje przyrzeczenia chrzcielne odnowili także członkowie pięciu wspólnot neokatechumenalnych z Warszawy. Na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej ulicami Starego Miasta przeszła procesja rezurekcyjna.

Wielka Sobota

Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego. Liturgia Wielkiej Soboty skupia się na poświęceniu ognia, wody chrzcielnej i na odnowieniu przyrzeczeń sakramentu chrztu. Na początku liturgii kapłan dokonuje poświęcenia ognia i zapala od niego paschał - symbol Chrystusa, który jest światłością świata.


PAP/jb

Polecane

Wróć do strony głównej