Pogoda. Fala ciepła zostanie z nami na dłużej. Najnowsze prognozy

2024-04-07, 17:20

Pogoda. Fala ciepła zostanie z nami na dłużej. Najnowsze prognozy
Gorąca niedziela to dopiero zapowiedź upalnych dni. Foto: IMGW

Wysokie temperatury będą nam towarzyszyć też w nadchodzącym tygodniu. Termometry pokażą nawet 28 kresek powyżej zera. Trzeba jednak uważać na saharyjski pył.

W niedzielę termometry wskazały w centrum kraju 25 st. C, natomiast na Dolnym Śląsku - nawet 27 stopni. Wysokie temperatury nie znikną aż do środy.

Pogoda. To będzie ciepły tydzień

W poniedziałek temperatura maksymalna wyniesie do 26 st. C na południu i zachodzie kraju. We wtorek na zachodzie kraju termometry wskażą 27 stopni. Dopiero w środę, czwartek i piątek odnotujemy chwilowe ochłodzenie.

Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski zaznaczył, że maksymalna temperatura spodziewana w najbliższych dniach, sięgająca 27, 28 stopni, jest wyższa o około siedem do dziesięciu stopni od historycznej średniej dla początku kwietnia. Dopiero w drugiej połowie tygodnia należy spodziewać się ochłodzenia do przeciętnych kwietniowych temperatur.

Przypomniał, że luty i marzec były ekstremalnie ciepłe, pobite zostały jednostkowe rekordy temperatur. - To znaczy, że zmiana klimatu jest widoczna gołym okiem. Wiosna rozpoczęła się miesiąc wcześniej, bo już w lutym - wskazał.

Prognoza pogody. Uwaga na saharyjski pył

Razem z falą ciepła do Polski dotarł też saharyjski pyłRCB apeluje, żeby unikać aktywności na świeżym powietrzu i w miarę możliwości nie otwierać okien. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży, a także osoby z przewlekłymi chorobami. Mogą one odczuwać znużenie, więcej kaszleć i może brakować im tchu. Eksperci alarmują, że zwiększa się też ryzyko infekcji dróg oddechowych.

»Sprawdź długoterminową prognozę pogody dla Twojego miasta w PolskieRadio24.pl«

- Przed wyjściem z domu warto będzie sprawdzić jakość powietrza - podkreśla rzecznik IMGW.

Instytut przedstawiłem specjalną animację, która obrazuje, jak pył będzie się rozprzestrzeniał po Europie.


Czytaj także: 

dn/imgw/ IAR

Polecane

Wróć do strony głównej