Katastrofa samolotu i co dalej? Terytorialsi przeszli specjalistyczne szkolenie

CS WOT zorganizowało kurs dla ratowników na wypadek katastrof lotniczych. Podczas pięciodniowego szkolenia terytorialsi zapoznali się z technikami poszukiwawczymi, podstawami ratownictwa medycznego i specjalistycznym wyposażeniem. 

2024-04-12, 13:30

Katastrofa samolotu i co dalej? Terytorialsi przeszli specjalistyczne szkolenie
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało kurs Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo Ratowniczych. Foto: CSWOT

W dniach 8-12 kwietnia br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało kurs Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo Ratowniczych. W szkolenie udział wzięło kilkudziesięciu Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej, a w czasie zajęć praktycznych szczególny nacisk położony został na współpracę NZPR z cywilnymi grupami poszukiwawczymi oraz współdziałanie ze śmigłowcem W-3 Sokół. 

Zespoły przeznaczone są do niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Ich zadaniem polegają na odnalezieniu miejsc wypadków, udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym, zabezpieczenie śladów oraz ochrona mienia i wyposażenia. Ideą działania NZPR jest wparcie społeczeństwa nie tylko w sytuacji katastrof statków powietrznych, ale również w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. W swojej codziennej działalności takie zespoły wykorzystują także współpracę z cywilnymi grupami poszukiwawczo ratowniczymi, z którymi wspólnie realizują zadania poszukiwawcze.

Działania poszukiwacze, obsługa sprzętu

- W czasie zajęć mieliśmy możliwość praktycznej realizacji działań poszukiwawczych, a także zapoznania się z procedurami związanymi z ewakuacją osób poszkodowanych za pomocą śmigłowca. Było to niesamowite doświadczenie i ogromnie się cieszę, że miałem możliwość wziąć udział w tym kursie - powiedział żołnierz z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

CSWOT 

Podczas pięciodniowego szkolenia żołnierze zapoznani zostają z technikami poszukiwawczymi, podstawami ratownictwa medycznego, a także wyposażeniem zarówno NZPR jak i cywilnych specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratunkowych. Przygotowany pokaz zakładał wspólne przeprowadzenie poszukiwań, odnalezienie rannych, udzielenie pomocy, a następnie transport do szpitala przy wykorzystaniu śmigłowca W-3 Sokół.

REKLAMA

Uczestniczka szkolenia z 3 Podkarpackiej BOT również chwaliła sobie udział w szkoleniu zorganizowanym przez CS WOT. - Instruktorzy prostym językiem, w bardzo rzeczowy sposób przekazywali nam nową wiedzę i posiadane doświadczenie - tłumaczyła.

Idea powstania Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo Ratowniczych

W siłach zbrojnych NZPR są wydzielane tylko przez brygady obrony terytorialnej. System taki został wprowadzony w 2018 roku. Wcześniej zadania takie realizowały grupy naziemnego poszukiwania wydzielane z wojsk operacyjnych. Za wprowadzonymi zmianami, czyli przeniesieniem zadań poszukiwawczo - ratowniczych w domenie lądowej na Wojska Obrony Terytorialnej, przemawiał aspekt terytorialności, równomiernego pokrycia terenu Polski przez pododdziały WOT i lokalny charakter formacji.

NZPR-y są oczywiście włączone w system poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR (Aeronautical Search And Rescue - poszukiwanie i ratownictwo lotnicze).

REKLAMA

CSWOT/Paweł Kurek

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej