"Stwórzmy europejską Żelazną Kopułę". Tusk chce szerokiej współpracy

2024-04-15, 19:57

"Stwórzmy europejską Żelazną Kopułę". Tusk chce szerokiej współpracy
Premier Danii Mette Frederiksen i premier RP Donald Tusk podczas spotkania w KPRM w Warszawie. Foto: PAP/Piotr Nowak

- Polska, Dania i inne kraje unijne w ramach NATO będą pracować nad utworzeniem systemu antyrakietowego - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premier Danii Mette Frederiksen. Jak wyjaśnił, system ma być europejskim odpowiednikiem izraelskiej Żelaznej Kopuły.

W poniedziałek po południu premier Donald Tusk spotkał się z przebywającą z wizytą w Polsce premier Królestwa Danii Mette Frederiksen. - Mamy kolejne spotkanie dotyczące przyszłości Europy - powiedział Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej.

Jak dodał, z szefową duńskiego rządu "dzielimy bardzo podobne poglądy". - W sprawie najważniejszej, jaką jest bezpieczeństwo Europy, wojna wywołana przez rosyjską agresję na Ukrainę i potrzeba szybkiej i efektywnej pomocy dla Ukrainy - i to nie w najbliższych latach, ale w najbliższych dniach i tygodniach. To wszystko łączy Danię i Polskę oraz panią premier ze mną. Mamy tutaj nie podobne, a identyczne poglądy - mówił premier Tusk.

- Współpraca między Polską a Danią jest częścią regionalnej współpracy, a rola pani premier jest nie do przecenienia, jeśli chodzi o konsolidację działań państw północno-wschodniego regionu Europy - wskazał szef polskiego rządu.

"Jest jeden scenariusz: niepodległość i integralność Ukrainy"

Jak zapewnił, Polska i Dania będą stały "na straży tej jednoznaczności UE w ocenie zdarzeń na Wschodzie". - Będziemy współpracowali dziś i w przyszłości nad jednolitym, jasnym i uczciwym stanowiskiem UE wobec wojny na Ukrainie, będziemy wśród tych którzy pomagają i mobilizują innych do pomocy Ukrainie - mówił Tusk.

- Dania i Polska wykluczają jakikolwiek inny scenariusz niż ten, dzięki któremu Ukraina utrzyma swoją integralność i niepodległość - podkreślił polski premier.

Posłuchaj

Polska i Dania będą stały na straży jednoznacznej polityki Unii Europejskiej wobec wojny na Ukrainie - zapewnił premier Donald Tusk (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Premier: chcemy stworzenia europejskiej Żelaznej Kopuły

Donald Tusk podkreślił, że przy wspieraniu Ukrainy Unia Europejska powinna wzmacniać własny potencjał obronny. - Polska, Dania i inne kraje unijne w ramach NATO będą pracować nad utworzeniem systemu antyrakietowego - powiedział premier.

Szef rządu podkreślił, że taki system jest niezbędny w obliczu rosyjskich ostrzałów Ukrainy oraz rakietowego ataku Iranu na Izrael. - Rozmawiałem dzisiaj z panią premier także o współpracy części państw europejskich na rzecz budowy Żelaznej Kopuły - tarczy przeciwko rakietom, dronom. Między innymi Dania, Niemcy, Wielka Brytania współpracują w Unii Europejskiej nad europejskim - ale też NATO-wskim - systemem obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej, przeciwko dronom - tłumaczył Donald Tusk.

Prezes Rady Ministrów powiedział też, że rozmowy z duńską premier - prócz współpracy w pomocy Ukrainie i w sprawie obronności - dotyczyły także prezydencji Polski, a następnie Danii, w Unii Europejskiej. Polska obejmie przewodnictwo z początkiem przyszłego roku.

Posłuchaj

Polska, Dania i inne kraje unijne w ramach NATO będą pracować nad utworzeniem systemu antyrakietowego - powiedział premier Donald Tusk (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

"Polska może oczekiwać od innych państw wydawania 2 proc. PKB na obronność"

Donald Tusk stwierdził także, że Polska musi mieć wsparcie innych państw NATO w dziedzinie obronności, a przeznaczanie na ten cel 2 procent PKB jest oczywistym minimum. Jak powiedział, kraje wydające więcej mają prawo wymagać dorównania lub przekroczenia tego progu przez sojuszników.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premier Danii Mette Frederiksen szef rządu mówił, że Polska wydaje na zbrojenia ponad 4 procent PKB. - Pytania już nie są polityczne, tylko są logistyczne i praktyczne - jak szybko Europa będzie zdolna do efektywnej obrony przed ewentualnym zagrożeniem - podkreślił Donald Tusk.

- Przez dziesiątki lat funkcjonował paradygmat europejski, który zakładał, że nie będzie wojny, i że jesteśmy pod bezpiecznym parasolem Stanów Zjednoczonych - ocenił szef rządu, podkreślając, że ten paradygmat "trzeba bardzo głęboko skorygować".

Premier powiedział również, że należy na wszystkie możliwe sposoby utrzymywać silne więzi transatlantyckie, ale Europa nie może pozostać bezbronna.

Czytaj również:

Posłuchaj

Donald Tusk stwierdził, że Polska musi mieć wsparcie innych państw NATO w dziedzinie obronności, a przeznaczanie na ten cel 2 procent PKB jest oczywistym minimum (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Czego Polska oczekuje od partnerów z UE?

W czasie konferencji prasowej szef polskiego rządu został zapytany jakie są jego oczekiwania wobec innych przywódców europejskich w zakresie pomoc dla Ukrainy. - Dziś mamy lepszą sytuację niż 2-3 lata temu; Europa znajduje się obecnie w dużo lepszej formie moralnej, etycznej niż kiedyś - ocenił Donald Tusk.

- W Berlinie, Paryżu oraz innych stolicach europejskich mamy dziś gotowość do wsparcia Ukrainy - powiedział premier. Jako przykład podał niemiecką decyzję o wysłaniu na Ukrainę kolejnej partii baterii Patriot. - To nie jest tylko gest symboliczny ale nowe podejście - powiedział szef polskiego rządu. Jak zauważył, jeszcze "sześć, siedem miesięcy temu trudno było sobie wyobrazić, że Niemcy byłyby gotowe wysyłać tam tego rodzaju sprzęt".

Zastrzegł, że zawsze można coś poprawić. - Nie będziemy jednak narzekać na innych w Brukseli. Raczej powinniśmy się przygotować na coraz bardziej pragmatyczne rozwiązania - stwierdził premier Tusk.

Tusk: UE jest skuteczniejsza w pomocy Ukrainie niż inne potęgi

Zwrócił uwagę, że takie kraje jak Dania i Polska funkcjonują w 4-5 formatach koalicji: amunicyjnej, czołgowej, dronowej oraz w zakresie cyberobronności. - Przywódcy europejscy krajów sojuszniczych mówią: "jesteśmy gotowi wydawać więcej i więcej" - dodał premier.

Jak ocenił, "Unia Europejska okazała się dużo bardziej skuteczna niż inne światowe potęgi, jeśli chodzi o liczby". - I tę tendencję należy utrzymać - podkreślił Donald Tusk. Przyznał, że oczywiście istnieją obiektywne przeszkody, jeśli chodzi o produkcję amunicji.

IAR/PAP/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej