"PiS zdekomunizowało sołtysów". Senat chce odwrócić zmiany

2024-04-17, 16:56

"PiS zdekomunizowało sołtysów". Senat chce odwrócić zmiany
"PiS zdekomunizowało sołtysów". Senat chce odwrócić zmiany. Foto: TOMASZ MATUSZKIEWICZ / SUPER EXP/AGENCJA SE/East News

Senat będzie w tym tygodniu pracował nad zmianami w ustawie o świadczeniu pieniężnym dla sołtysów. Izba chce skrócić okres pełnienia funkcji uprawniający do dodatku oraz włączyć do systemu tych, którzy pełnili urząd przed 1990 rokiem. - PiS zdekomunizował sołtysów, dlatego chcemy odwrócić te zmiany - mówi portalowi PolskieRadio24.pl przedstawiciel projektodawców senator KO Krzysztof Kwiatkowski. 

Senat przygotował projekt nowelizacji ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Powstał w odpowiedzi na petycję, którą skierowało do Izby Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Wskazuje ono na potrzebę modyfikacji przepisów obecnej ustawy, ponieważ wykluczyła ona z prawa do świadczenia znaczną grupę sołtysów. Chodzi o osoby, które pełniły tę funkcję przez dwie kadencje, lecz nie spełniły wymogu pełnienia jej przez 8 lat. 

Ponadto autorzy petycji postulują uchylenie przepisów, które pozbawiają prawa do świadczenia pieniężnego sołtysów seniorów pełniących funkcję wyłącznie przed 1990 r., mimo że podobnie jak ich następcy otrzymali mandat mieszkańców w wyborach bezpośrednich i demokratycznych, a dodatkowo pracowali na rzecz społeczności w trudniejszych warunkach niż obecne. W opinii wnoszących petycję takie traktowanie sołtysów seniorów jest szczególnie niesprawiedliwe.

Kwiatkowski: PiS zdekomunizowało sołtysów

Projekt przygotowany przez senacką komisję petycji przewiduje uchylenie przepisów, które wykluczają z dodatku pieniężnego osoby pełniące funkcję przed 1990 rokiem. - PiS zdekomunizowało sołtysów, potraktowało ich jak utrwalaczy władzy ludowej, funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Wyrzucimy ten przepis - zapowiada przedstawiciel projektodawców, senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. 

Regulacja senacka zawiera jeszcze jedno kluczowe założenie. - Okazało się, że w niektórych gminach dwie kadencje, które uprawniają do skorzystania ze świadczenia, to okres krótszy niż osiem lat. Z tego powodu postanowiliśmy obniżyć ten próg do 7 lat - wyjaśnia rozmówca portalu PolskieRadio24.pl. Kwiatkowski dodaje, że projekt wprowadza również obniżony próg poświadczania o tym, że ktoś był sołtysem tam, gdzie nie ma dokumentów potwierdzających ten fakt. 

- Wystarczy nie pięciu, a trzech świadków. Niestety, zdarzają się już takie wsi, gdzie jest problem ze świadkami, szczególnie jeśli mają poświadczyć, że ktoś wykonywał obowiązki sołtysa 20 czy 30 lat temu - tłumaczy Kwiatkowski. Projekt dotyczy grupy około 2-3 tysięcy osób, które z powodu zapisów obecnej ustawy nie mogą skorzystać ze świadczenia. 

PiS: nasz projekt od 3 miesięcy leży w zamrażalce sejmowej

Opozycja zgadza się z częścią zapisów projektu i przypomina, że na początku obecnej kadencji sama przygotowała regulację w tej sprawie. - Nasz projekt od 3 miesięcy leży w Sejmie, gdzie trafił do tzw. zamrażalki, której miało nie być, co obiecywał marszałek Hołownia. W tym czasie Senat przygotował własny projekt - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Robert Telus.

Projekt Prawa i Sprawiedliwości przewiduje, że świadczenie otrzymają również osoby, które na podstawie ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym pełniły funkcję przez okres nie krótszy niż 90 dni, a także te, które pełniły ją przed 1990 rokiem, a następnie kontynuowały po wejściu w życie ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym. 

Robert Telus tłumaczy, że wykluczenie z ustawy sołtysów, którzy pełnili funkcję przed 1990 rokiem, wynikało głównie z tego, że przed 1990 rokiem nie było dokumentów potwierdzających, ile czasu dana osoba pełniła tę funkcję.

O "sołtysowe" zawnioskowało 34 tysiące osób

Świadczenie zwane "sołtysowym" przysługuje osobom, które pełniły funkcję sołtysa co najmniej przez dwie kadencje, ale nie krócej niż przez 8 lat, i osiągnęły wiek emerytalny. W pierwszym roku obowiązywania ustawy wynosiło ono 300 złotych miesięcznie. Po przeprowadzeniu waloryzacji w marcu tego roku wysokość świadczenia wzrosła do 336 złotych. Sołtysowe od początku istnienia cieszyło się dużą popularnością - w pierwszym roku wniosek o jego przyznanie złożyło ponad 34 tysiące osób. 

Senat rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy dotyczący tzw. sołtysowego na najbliższym posiedzeniu. Odbędzie się ono 18 i 19 kwietnia.

Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej