Zawirowania wokół komisji ds. pedofilii. Poważne zarzuty

2024-04-29, 16:46

Zawirowania wokół komisji ds. pedofilii. Poważne zarzuty
Karolina Bućko, przewodnicząca Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 . Foto: PAP/Marcin Obara

Ze względu na mobbing z Państwowej Komisji ds. pedofilii mają zostać wykluczone dwie osoby. Do Marszałka Sejmu trafiło już pismo od przewodniczącej komisji Karoliny Bućko.

- Jako prawniczka nie wyobrażam sobie sytuacji, w której osoby, co do których mogą być zarzuty - oczywiście te zarzuty będą być może weryfikowane dalej, znajdą swój dalszy ciąg w sądzie - rozstrzygali w niezależnej komisji, która jednak ma decydować o wpisie sprawców do rejestru przestępstw na tle seksualnym - powiedziała Bućko podczas konferencji prasowej.

Posłuchaj

Przewodnicząca Państwowej Komisji ds. pedofilii Karolina Bućko skierowała do Marszałka Sejmu wniosek o odwołanie z urzędu dwóch członków (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Komisja ds. mobbingu

W ubiegłym roku powołano niezależną wewnętrzną komisję, która - jak dodała przewodnicząca - oceniła skargi mobbingowe jako uzasadnione i wymagające dalszej interwencji. Nie chciała podać nazwisk członków, o których wspomniano we wniosku do Sejmu.

Jak podkreśliła, mobbing dotyczył większości członków komisji. - Ponad 80 proc. pracowników wskazuje jako problem pracy w komisji mobbing ze strony członków komisji, potwierdzam to - dodała Karolina Bućko.

Posłuchaj

W ubiegłym roku powołano niezależną wewnętrzną komisję, która - jak dodała przewodnicząca - oceniła skargi mobbingowe jako uzasadnione i wymagające dalszej interwencji (IAR) 0:11
+
Dodaj do playlisty

Decyzja w rękach Marszałka Sejmu

Jeżeli Marszałek Sejmu nada sprawie dalszy bieg, o ewentualnym odwołaniu członków zdecydują posłowie.

Członek komisji Błażej Kmieciak powiedział, że mobbing miał miejsce jeszcze w okresie, gdy to on był przewodniczącym gremium. Podjął wtedy działania w tej sprawie. - Jest rzeczywiście tak, że są pewne zachowania, które nie mogą mieć miejsca wśród członków komisji i zarówno ja jako przewodniczący reagowałem, jak i pani mecenas Bućko, która została wybrana w listopadzie, bardzo szybko doszła do tych wniosków, do których również ja, na pewnym etapie mojej pracy, już końcowym jako przewodniczący, doszedłem - wyjaśnił Błażej Kmieciak.

Posłuchaj

Członek komisji Błażej Kmieciak powiedział, że mobbing miał miejsce jeszcze w okresie, gdy to on był przewodniczącym gremium. Podjął wtedy działania w tej sprawie (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Oświadczenie Chrobak

Barbara Chrobak zaprzeczyła w oświadczeniu, że stosowała mobbing. W rozmowie z reporterem Polskiego Radia podkreśliła, że jest zaskoczona zarzutami i odbiera je jako "atak polityczny w celu zdyskredytowania jej w opinii publicznej". Dodała, że nie otrzymała też wniosku, który w lutym wysłała do Sejmu przewodnicząca komisji. Wskazała, że nie używała samochodu służbowego i przejazdów taksówkami w celach prywatnych.

"Co do zarzutu niezbyt wystarczającego zaangażowania w prace Komisji oświadczam, że oprócz pracy w Komisji, jako jedyna z członków Komisji, reprezentowałam Państwową Komisję w wielu postępowaniach sądowych na prawach oskarżyciela posiłkowego, wspierając pokrzywdzonych w dochodzeniu ich praw" - napisała w oświadczeniu.

Komisja ds. pedofilii oczekuje na powołanie siódmego członka, wakat dotyczy osoby powoływanej przez premiera. Gremium prowadzi obecnie 700 spraw, 200 dotyczy postępowań wyjaśniających, czyli o wpisanie sprawców do rejestru przestępstw na tle seksualnym.

Czytaj także:

IAR/kg

Polecane

Wróć do strony głównej