Propozycja prezydenta. Dwa europejskie szczyty w Polsce
- Powinniśmy zorganizować w Polsce dwa szczyty europejskie: szczyt UE-USA, a także szczyt UE-Ukraina ws. odbudowy Ukrainy i przyjęcia jej do UE - powiedział Andrzej Duda.
2024-05-01, 10:40
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej to dobry czas dla Polski. W oświadczeniu, które wygłosił w Pałacu Prezydenckim, zaznaczył, że nasz kraj efektywnie wykorzystywał środki unijne.
Zaznaczył, że te dwadzieścia lat to ogromna zmiana w naszym kraju, a także w naszym poczuciu bycia częścią "wielkiej światowej, nie tylko europejskiej, ale światowej, wspólnoty". W tym kontekście wskazywał m.in. na wolność przemieszczania się i wyboru miejsca pracy. Zwrócił uwagę na "poszerzające się możliwości zwiedzania świata dla Polaków".
20 lat Polski w UE. "Niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju"
Prezydent zauważył, że ostatnie 20 lat to również "niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju". - To wielka zasługa nie tylko samej Unii Europejskiej i naszego członkostwa w niej. Nie tylko funduszy europejskich, które otrzymywaliśmy, przede wszystkim w ramach polityki spójności - powiedział.
Posłuchaj
Według prezydenta "to przede wszystkim zasługa wielkiego wysiłku, mądrości i inteligencji i wspaniałej postawy naszych rodaków, tych, którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie tego procesu wydawania środków europejskich, za przygotowanie odpowiednich procedur tego wydatkowania, za cały proces związany z tym, aby te środki zostały przez nas zaabsorbowane jak najlepiej, aby rzeczywiście służyły rozwojowi Polski".
REKLAMA
- Wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem. Polska potrzebuje jedności. Ta jedność jest ważna także dla umacniania i poczucia bezpieczeństwa u nas w kraju, prowadzenia jednolitej i mądrej polityki, jak również pokazywania partnerstwa i wspólnego działania naszym partnerom zewnętrznym - mówił prezydent Andrzej Duda.
Dodał, że Polska powinna nadal dążyć do realizacji głównych priorytetów polityki europejskiej, takich jak zacieśnianie relacji między Europą a Stanami Zjednoczonymi oraz rozszerzenie Unii Europejskiej o nowe kraje, w tym Ukrainę.
Posłuchaj
Dziś przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku wraz z naszym krajem do wspólnoty europejskiej dołączyły Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Malta i Cypr.
- Kto wymyślił Unię Europejską? Ojcowie-założyciele UE
- 20 lat Polski w UE. Ponadprzeciętny wzrost PKB, napływu zagranicznych inwestycji, transfer innowacji
dn/IAR/PAP/wmkor
REKLAMA