Matura 2024. Co sprawiło największą trudność zdającym matematykę? Korepetytorka wyjaśnia
- Maturzyści, którzy zmierzyli się z arkuszem z matematyki, powinni wyjść z egzaminu z uśmiechem na twarzy - oceniła w rozmowie z Polskim Radiem Paulina Tabarkiewicz, korepetytorka z matematyki.
2024-05-08, 17:16
Drugi dzień matur dobiegł końca. Absolwenci szkół średnich zdawali egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Aby go zdać, muszą uzyskać 30-procentowy wynik, czyli 14 z 46 punktów.
"Pewniaki maturalne"
- Arkusz był naprawdę przyjemny, zawierał bowiem wiele zadań, których można było się spodziewać. To są tak zwane pewniaki maturalne - oceniła Paulina Tabarkiewicz. - Na przykład już w pierwszym zadaniu była do rozwiązania prosta nierówność z wartością bezwzględną. Pojawiło się także zadanie wykorzystujące znajomość działań na potęgach czy kolejne - z trzywyrazowym ciągiem geometrycznym - dodała nasza rozmówczyni.
Jej zdaniem Centralna Komisja Egzaminacyjna pozytywnie zaskoczyła tegorocznych maturzystów, jeżeli chodzi o zadanie z logarytmami. - Zamiast sumy czy różnicy dwóch logarytmów maturzyści mieli do rozwiązania tylko jeden. Klasyczne było również zadanie, które sprawdzało znajomość wzorów skróconego mnożenia. Aż pięć punktów maturzyści mogli uzyskać za zadanie 14., rozwiązując funkcję kwadratową - oceniła Tabarkiewicz.
W opinii rozmówczyni Polskiego Radia nie było też zaskoczenia, jeśli chodzi o zadania otwarte. - Rozwiązanie równania trzeciego stopnia (za które maturzyści mogą łącznie zdobyć trzy punkty - przyp. red.) również pojawiło się na dzisiejszej maturze - mówiła Tabarkiewicz.
REKLAMA
Jak przyznała, na tegorocznym egzaminie pojawiły się jednak takie zadania, które wielu osobom mogły sprawić problem. Przykład? - Zadanie dowodowe na podzielność czy ostatnie, 31. zadanie, na optymalizację. Za te dwa maturzyści mogli zdobyć łącznie 6 punktów - powiedziała Tabarkiewicz. Jej zdaniem z dzisiejszego egzaminu z matematyki każdy powinien wyjść zadowolony.
Posłuchaj
Paulina Tabarkiewicz o arkuszu z matematyki: w tym roku nie było zaskoczenia (IAR) 1:21
Dodaj do playlisty
Po południu Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusz egzaminacyjny. Zobacz, jakie zadania pojawiły się na maturze.
Egzaminy maturalne
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym. Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
REKLAMA
Absolwenci technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
IAR/PAP/mg/wmkor
REKLAMA