Wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Szmydtowi. Prokuratura Krajowa chce go aresztować
Prokuratura Krajowa złożyła wniosek do sądu dyscyplinarnego NSA o zgodę na uchylenie immunitetu sędziemu Tomaszowi Szmydtowi - poinformował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. PK wnosi również o zezwolenie na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Zarzutem jest szpiegostwo.
2024-05-09, 06:49
Sędzia Tomasz Szmydt wyjechał na Białoruś i w poniedziałek poprosił tam o azyl polityczny.
Wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Szmydtowi
Szef resortu sprawiedliwości podał, że właściwy wniosek do sądu dyscyplinarnego Naczelnego Sądu Administracyjnego złożyła Prokuratura Krajowa. Aby móc pociągnąć sędziego do odpowiedzialności karnej, sąd dyscyplinarny musi podjąć uchwałę, która na to zezwoli.
Posłuchaj
Posłuchaj
"PK wnosi również o zezwolenie na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Zarzut: szpiegostwo" - dodał Adam Bodnar.
Prokuratura Krajowa informowała wcześniej w środę, że zostało wszczęte śledztwo w sprawie brania przez Tomasza Szmydta udziału w działalności obcego wywiadu na terenie Polski i Białorusi. Prokuratura zwróciła uwagę, że udzielanie temu wywiadowi informacji mogło wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, tym samym naruszając art. 130 par. 2 Kodeksu karnego.
REKLAMA
Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś
Tomasz Szmydt, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, poprosił w poniedziałek w Mińsku władze Białorusi o "opiekę i ochronę". Jak podał, musiał opuścić Polskę, ponieważ nie zgadza się z działaniami władz w Warszawie. Mówił o prześladowaniach i pogróżkach, których ofiarą jakoby padł z powodu swojej "niezależnej postawy politycznej".
Wśród spraw, którymi w WSA w Warszawie zajmował się Szmydt, były dotyczące np. odmowy wydania poświadczeń bezpieczeństwa w zakresie dostępu do informacji niejawnych.
- Wielka Brytania wydali attaché wojskowego Rosji. Jest podejrzany o szpiegostwo
- Rosyjski dezerter zatrzymany w Polsce. Nielegalnie przekroczył granicę z Białorusią
IAR/PAP/jmo/kormp
REKLAMA
REKLAMA