Polski żołnierz dźgnięty nożem na białoruskiej granicy. Trafił do szpitala

Jeden z migrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę, zaatakował polskiego żołnierza. Mundurowy trafił do szpitala. 

2024-05-28, 08:16

Polski żołnierz dźgnięty nożem na białoruskiej granicy. Trafił do szpitala
Polski żołnierz został ranny w wyniku ataku jednego z migrantów, który chciał przedostać się przez granicę.Foto: PAP/Paweł Supernak

Migrant miał ugodzić polskiego żołnierza nożem, o czym poinformował na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek.

Zranienie było poważne, ale życiu Polaka nie zagraża niebezpieczeństwo. 

- Dzisiaj otrzymałem bardzo niedobrą z rana informację o tym, że jeden z żołnierzy, który próbował powstrzymać przekraczających granicę, został ugodzony nożem. Wzrasta presja migracyjna, wzrasta agresja tych osób. Próbują forsować granicę w dużych grupach, które formowane są dzięki wsparciu służb białoruskich - informował na antenie Jedynki wiceminister Mroczek. 

Zaznaczył, że resort podejmuje działania, żeby chronić żołnierzy, policjantów i Straż Graniczną. Jak tłumaczył, wszystkie te formacje wykonują tam zadania w zakresie bezpieczeństwa granicy i naszego kraju.

REKLAMA

Fala prób przekroczenia granicy

Jak informuje Straż Graniczna, ponad 630 osób próbowało w ostatnich trzech dniach nielegalnie przedostać się przez polsko-białoruską granicę. W piątek miało miejsce 160 prób, w sobotę - ponad 280, a w niedzielę - 190. W okolicach Białowieży i Czeremchy dochodziło do ataków na polskie patrole. 

Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku na odcinku granicy w tym regionie zanotowano ponad 13 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W ostatnich trzech dniach SG i policja zatrzymała łącznie 11 osób za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy. To sześciu obywateli Ukrainy, dwóch obywateli Turkmenistanu i trzech Białorusinów, którzy usiłowali przewieźć cudzoziemców. Łącznie od początku roku POSG zatrzymała 176 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.

Bariera na granicy

Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/PR1/egz/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej