Światowy Dzień Uchodźców. Agencja ONZ dziękuje Polsce: wykazała się niezwykłą solidarnością
Ponad 120 milionów ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu wojen i prześladowań – to najwyższa liczba odnotowana w historii – alarmuje Agencja ONZ ds. Uchodźców. 20 czerwca przypada ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Uchodźców. Za niesioną im pomoc ONZ podziękował Polsce.
Przemysław Goławski
2024-06-20, 14:40
Światowy Dzień Uchodźców zwraca uwagę na losy milionów ludzi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów w wyniku konfliktów, prześladowań lub katastrof. Początek tego dnia sięga roku 2000, kiedy Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło święto, aby upamiętnić 50. rocznicę przyjęcia konwencji z 1951 roku dotyczącej statusu uchodźców. Święto to ma również korzenie w Afrykańskim Dniu Uchodźcy, który był obchodzony w tym samym dniu i został zaakceptowany przez Organizację Jedności Afrykańskiej. Światowy Dzień Uchodźców jest okazją do podkreślenia odwagi i siły uchodźców, a także do promowania solidarności i zrozumienia ich sytuacji na całym świecie.
UNHCR podkreśla, że liczba osób przymusowo przemieszczonych na całym świecie dramatycznie wzrosła – niemal podwoiła się z 59 mln w 2014 r. i wynosi obecnie ponad 120 mln. To dramat wynikający z trwających wojen i jak zaznaczono, często bezkarnego łamania praw człowieka.
W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, zorganizowano dziś wiele wydarzeń, które zwracają uwagę na edukację i zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów, z jakimi mierzą się uchodźcy. W akcję włączają się organizacje humanitarne i charytatywne, jak Polska Akcja Humanitarna czy Caritas Polska.
Posłuchaj
Największa organizacja pomocowa Kościoła zaprasza na warsztaty, pikniki i akcję krwiodawstwa. W 28. Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas w całym kraju odbędą się wydarzenia kulturalne i pikniki rodzinne, ukazujące wartość z integrowania uchodźców w społeczeństwie. Dodatkowo 19 miast zadeklarowało udział w Akcji Krwiodawstwa "Kropla Dobra".
REKLAMA
To nie "oni", ale nasi sąsiedzi
- Chcemy spojrzeć globalnie na problem uchodźców, ale też na wiele aktywności i działań pomocowych Caritas – wyjaśnia Magdalena Masiak koordynator kampanii krajowych Caritas Polska. Dodaje, że zarówno Światowy Dzień Migranta, jak i zainicjowany przez Kościół Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony we wrześniu, to czas, by skupić się nad losem ludzkim, budowaniem nadziei, tożsamości oraz braterstwem i wsparciem drugiego człowieka.
Dla organizacji pozarządowych to okazja do organizowania okolicznościowych konferencji, warsztatów i spotkań, które umożliwiają lepsze zrozumienie i wsparcie dla osób poszukujących azylu. W Polsce szczególną uwagę poświęca się uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli tu schronienie przed wojną w ich ojczyźnie wywołaną przez Rosję. Obecnie w naszym kraju są 3 mln cudzoziemców, w tym około 1 mln z Ukrainy.
- Ten dzień i nasze wydarzenia to okazja, żeby zobaczyć, że tak naprawdę to nie są osoby obce, to nie są "oni", tylko teraz to nasi sąsiedzi, współpracownicy, to rodzice koleżanek i kolegów naszych dzieci, po prostu osoby, które są blisko nas. Warto być razem i warto zobaczyć też drogę, jaką muszą pokonywać, żeby spróbować dołączyć do nowego społeczeństwa, żeby być razem z nami – podkreśla Magdalena Masiak.
REKLAMA
Podziękowanie dla Polski
"W tym napiętym kontekście globalnym UNHCR wyraża uznanie dla polskich władz, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i zwykłych ludzi za wzorową reakcję na ukraiński kryzys uchodźczy oraz ciągłą solidarność Polski z osobami zmuszonymi do ucieczki" – przekazała agencja ONZ.
- Polska we wzorowy sposób wkroczyła na arenę światową oraz wykazała się niezwykłą solidarnością i przywództwem humanitarnym. Oprócz ochrony najsłabszych Polska pomagała uchodźcom w szukaniu pracy, zakładaniu firm i wnoszeniu tym samym wkładu w polską gospodarkę, w istocie generując 1 procent produktu krajowego brutto Polski w 2023 r., poprzez płacenie podatków – powiedział Kevin J. Allen, przedstawiciel UNHCR w Polsce.
REKLAMA
- Wielu ukraińskich uchodźców – oprócz uchodźców z innych krajów – ma szczególne potrzeby i wymaga dodatkowego wsparcia – zaznaczył Allen. – UNHCR i 102 naszych partnerów w Polsce współpracują z rządem polskim, aby zapewnić to dodatkowe wsparcie również osobom, które doświadczyły przemocy, samotnym kobietom z małymi dziećmi, osobom z niepełnosprawnościami i starszym - dodał.
Uchodźcy to nie migranci
Uchodźcami są obcokrajowcy, którzy z powodu uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej zostali zmuszeni do opuszczenia ojczyzny i nie mogą lub nie chcą korzystać z ochrony swojego kraju. To definicja, jaką znajdziemy w Konwencji Genewskiej.
- Blisko 7 tys. dzieci umiera codziennie z niedożywienia. Działalność PMM w Etiopii
- Trwa deportacja ukraińskich dzieci. ONZ wzywa Rosję do zaprzestania przymusowego wywożenia
- Terminy "migrant" i "uchodźca" wydaje się, że stosujemy zamiennie, ale tak naprawdę według prawa różnica jest zasadnicza. Migrant to osoba, która opuszcza swój kraj, szuka lepszych warunków życia, i jest to proces dobrowolny, natomiast uchodźca ucieka ze swojego kraju zwykle z powodu wojny lub prześladowania – mówi Magdalena Masiak z Caritas Polska.
REKLAMA
Jak podkreśliło Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) przypominając o tym dniu, solidarność z ludźmi zmuszonymi do ucieczki oznacza m.in. znalezienie rozwiązań ich trudnej sytuacji - zakończenie konfliktów, aby mogli bezpiecznie wrócić do domu, zapewnienie im możliwości rozwoju w społecznościach, które ich przyjęły, czy zapewnienie krajom zasobów potrzebnych do włączenia i wspierania uchodźców. To również pilne wezwanie do międzynarodowej współpracy i dzielenia się odpowiedzialnością za rozwiązanie kryzysów uchodźczych.
Światowy Dzień Uchodźców mówi nam o ciągłej potrzebie ochrony praw człowieka i dostarczania pomocy humanitarnej tym, którzy zostali pokrzywdzeni w wojnach, konfliktach czy w wyniku innej przemocy lub przymusu, np. by opuścić swój dom lub region. Jak podkreślają zaangażowani w działania pomocowe, w obliczu globalnych wyzwań nie można zapominać o dawaniu uchodźcom nadziei i konieczności wspólnych starań o pokojowy świat dla wszystkich.
- Polscy samarytanie. Czy chęć pomagania innym to polska cecha narodowa?
- Kryzys humanitarny w Sudanie. Polska organizacja alarmuje. "To może skończyć się katastrofą"
Przemysław Goławski, UNCHR,Caritas,pap/wmkor
REKLAMA
REKLAMA