Likwidacja Funduszu Kościelnego. "Dzisiaj są z niego finansowane składki zdrowotne duchownych"
2024-07-05, 17:16
- Wszyscy ci, którzy czują się katolikami, czują się blisko Kościoła, odpiszą od swojego podatku ten procent - przyznała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Kierzek-Koperska, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Rząd przymierza się do likwidacji Funduszu Kościelnego. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej proponuje wprowadzenie odpisu podatkowego oraz nałożenie na kościoły i związki wyznaniowe obowiązku płacenia składek za osoby duchowne.
- To nie jest nowy pomysł, ale należy reformować te relacje kościół-państwo, jeżeli mówimy o tym, że Polska ma być prawdziwym państwem świeckim - stwierdziła Katarzyna Kierzek-Koperska. Posłanka KO dodała, że kościół przez lata "za bardzo wszedł butami w kwestie związane z prawem i państwem".
Przypomniała, że fundusz miał być rekompensatą za utracone majątki. - Jego rola właściwie już minęła, a dzisiaj tak naprawdę są z niego finansowane składki (zdrowotne - red.) duchownych - zauważyła rozmówczyni Pawła Pawłowskiego. Zaproponowane rozwiązanie w postaci odpisu podatkowego uznała za korzystniejsze rozwiązanie. - Wszyscy ci, którzy czują się katolikami, czują się blisko Kościoła, odpiszą od swojego podatku ten procent - dodała.
W rozmowie poruszono również kwestia tego, jak odniesie się do tego pomysłu bardziej konserwatywna część Koalicji 15 Października.
REKLAMA
- Problem z religią w szkołach. "Nikogo nie interesują długofalowe skutki tego bałaganu"
- "Co dalej z Funduszem Kościelnym?". Kosiniak-Kamysz zapowiada rozmowy z rządem
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24
Prowadzący: Paweł Pawłowski
Gość: Katarzyna Kierzek-Koperska (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 5.07.2024
Godzina emisji: 16.30
st
REKLAMA
REKLAMA