Koniec pewnej epoki. Legendarny Marriott znika z mapy Warszawy
Koniec legendarnego hotelu Marriott w Warszawie. Firma Marriott International - dotychczasowy użytkownik obiektu - rozstaje się z jego właścicielem, czyli LIM Center. To oznacza, że już niebawem ze szczytu wieżowca zniknie słynne logo, które dla wielu Warszawiaków przez lata było istotnym punktem orientacyjnym.
2024-08-07, 21:58
Jako pierwsza o zakończeniu działalności Marriotta w Warszawie przy Al. Jerozolimskich informowała "Rzeczpospolita". W poniedziałek przedstawicielka biura prasowego Marriott International na Europę Wschodnią Katarzyna Gospodarek potwierdziła, że pięciogwiazdkowy hotel tej marki w centrum Warszawy przestał być częścią portfolio największej na świecie spółki hotelarskiej.
Koniec Marriotta w centrum Warszawy. "Decyzja po wnikliwej analizie"
Rzeczniczka Marriott International zaznaczyła, że decyzję o rozstaniu z właścicielem obiektu - firmą LIM Center - "podjęto po wnikliwej analizie, a obecnym priorytetem jest zapewnienie, aby proces tej zmiany przebiegł jak najsprawniej dla gości oraz pracowników".
Gospodarek, dopytywana o przyczyny rozstania, poinformowała: "naszą zasadą jest prowadzenie działalności zgodnie z najwyższymi standardami, odpowiedzialnie i zgodnie z prawem, w tym respektowanie poufności umów i ustaleń z naszymi partnerami biznesowymi". Nie chciała także ujawnić spodziewanej daty zniknięcia szyldu Marriotta z budynku. Stwierdziła jedynie, że firma hotelowa "spodziewa się, że właściciel obiektu wymieni oznaczenia w odpowiednim czasie".
Marriott nie rezygnuje z Polski
Rzeczniczka podkreśliła jednocześnie, że Polska pozostaje ważnym rynkiem dla Marriott International, jej "lokalne portfolio liczy 23 hotele". Ponadto - zaznaczyła - "plany rozwoju obejmują otwarcie 10 kolejnych obiektów w ciągu najbliższych kilku lat".
REKLAMA
Oficjalnie nie jest znana przyczyna rozstania Marriott International z LIM Center. Jednak portal g.pl podaje, że między firmami doszło do sporów i spraw sądowych związanych z rozliczeniami finansowymi m.in. z okresu pandemii COVID-19.
Symbol przemian
Hotel Warsaw Marriott rozpoczął działalność w 1989 r. - po 12 latach budowy - jako pierwszy obiekt amerykańskiej firmy w Europie Wschodniej. Stał się wówczas symbolem kapitalistycznego świata i wolnorynkowych przemian. Co ciekawe, drapacz chmur zaprojektowany został przez polskich architektów: Tadeusza Stefańskiego, Jerzego Skrzypczaka i Andrzeja Bielobradka.
Dla gości udostępniono ponad 520 pokoi, w tym dwupoziomowy luksusowy apartament prezydencki, w którym zatrzymywali się zwykle odwiedzający Polskę prezydenci Stanów Zjednoczonych - nocowali w nim Joe Biden, Donald Trump, Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton, a także gwiazdy estrady takie tak np. Michael Jackson, Luciano Pavarotti, a ostatnio Taylor Swift.
Historia Marriotta
Marriott International rozpoczął działalność w maju 1927. Wówczas J. Willard i Alice Sheets Marriott przejęli franczyzę A&W Root Beer. Początkowo firma koncentrowała się na gastronomii, zaś trzydzieści lat później właściciele uruchomili pierwszy obiekt noclegowy, czyli Twin Bridges Motor Hotel w Arlington w stanie Wirginia.
REKLAMA
W kolejnych dekadach przedsiębiorstwo się rozwijało, inwestując w kolejne obiekty w USA i za granicą. W drugiej połowie lat 90. Marriott przejął The Ritz Carton Hotel Company oraz ekskluzywną grupę Renaissance Hotel Group - właściciela obiektów m.in. w Europie, Ameryce Południowej, Azji, na Bliskim Wschodzie i Australii. Obecnie spółka dysponuje 9 tys. nieruchomości w 141 krajach. Notowana jest na amerykańskiej giełdzie.
- Uwaga, oszuści nie mają urlopu! Na co uważać podczas wakacji, by nie dać się oszukać?
- Pieniądze z KPO dla hotelarzy i gastronomii. Ruszył nabór wniosków. W puli 1,2 mld zł
PAP/g.pl/jmo
REKLAMA