Polacy za wprowadzeniem euro? Są wyniki badania na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej
Z badania zrealizowanego na zlecenie Fundacji Wolności Gospodarczej (FWG) wynika, że Polacy nie palą się przyjęcia europejskiej waluty. Wprowadzenie euro "za kilka lat" popiera obecnie 30,7 proc. Polaków. To mniej o ponad 4 proc. niż w ubiegłym roku.
2024-08-10, 08:57
W opisie badania wskazano, że łączne poparcie dla wprowadzenia euro w Polsce za kilka lat zmniejszyło się z 34,9 proc. w 2023 r. do 30,7 proc. obecnie. Zaznaczono, że powiększyły się szeregi przeciwników wprowadzenia euro - z 50,8 proc. w 2023 r. do 56,5 proc. obecnie.
Autorzy badania zwracają uwagę, że silny spadek poparcia dla przyjęcia euro miał miejsce zwłaszcza wśród kobiet. Aktualnie za wprowadzeniem europejskiej waluty "za kilka lat" opowiada się 28,5 proc. kobiet (w 2023 r. było to 33,9 proc.) i 34,1 proc. mężczyzn (36 proc. w 2023 r.).
Elektorat PO najbardziej "za" europejską walutą
Dodano również, że idea wprowadzenia euro w Polsce cieszy się największym poparciem wśród osób, które deklarują się jako wyborcy Platformy Obywatelskiej (57 proc.). Jednak udział głosów "za" w tej grupie badanych spadł względem 2023 r. o 10,6 punktów procentowych.
- Nastawienie do euro w bardzo dużej części wynika z ogólnych sympatii politycznych, a w znacznie mniejszym determinowane jest wiekiem, wykształceniem czy miejscem zamieszkania - poinformowali autorzy koncepcji badania Marek Góra i Robert Sobiech, cytowani w informacji prasowej FWG. Wyjaśnili również, że - jak ujawniło badanie - wyborcy partii aktualnej koalicji rządzącej są raczej pozytywnie nastawieni do euro, jednak przedstawiciele tych partii milczą na ten temat lub wręcz odcinają się od niego tak, jakby był on nieważny.
- Podziały polityczne mają kluczowe znaczenie. Na wyborców oddziałują argumenty, które popierana przez nich partia poda - dodali Góra i Sobiech.
REKLAMA
Wprowadzenie – niekoniecznie, przygotowania - tak
Jak informują autorzy publikacji, znacznie większym poparciem badanych cieszy się propozycja rozpoczęcia przygotowań do przyjęcia wspólnej waluty. Blisko 40 proc. ankietowanych stwierdziło, że chce, aby Polska rozpoczęła takie przygotowania. Wśród wyborców KO udział popierających wyniósł ponad 71,8 proc. W przypadku Lewicy pomysł ten popiera 60,7 proc. pytanych, a dla wyborców Trzeciej Drogi wynik ten wynosi 55,8 proc. W przypadku wyborców PiS i Konfederacji "za" jest zdecydowanie mniej ankietowanych - odpowiednio 24,4 proc., 22,8 proc. Zwrócono też uwagę, że wśród wyborców PiS pomysłu nie popiera blisko 80 proc. ankietowanych.
W informacji wskazano również, że także jeśli chodzi o rozpoczęcie przygotowań do przyjęcia euro, zwolennikami są w większym stopniu mężczyźni niż kobiety. Dodano, że szczególnie silne zmniejszenie poparcia ma miejsce wśród kobiet. Wśród nich w porównaniu do 2023 r. spadek wyniósł 9,1 p.p., a wśród mężczyzn - 2,2 p.p.
Badanie CAWI zostało przeprowadzone przez SW Research w kwietniu 2024 r. na reprezentatywnej próbie 1017 dorosłych mieszkańców Polski. Poprzednie badanie zostało przeprowadzone wiosną 2023 r. na tej samej próbie. Dodano, że celem badania było odtworzenie
- Waluta euro w Polsce. Polacy w sondażu powiedzieli, co o tym myślą
- Kiedy najkorzystniej wymienić walutę na wakacyjny wyjazd? Ekspert rozwiewa wątpliwości
FWG/WR/PAP
REKLAMA