Skaleczyłeś się przy sprzątaniu po powodzi? Rzecznik GIS apeluje do Polaków
Osoby, które skaleczyły się przy sprzątaniu skutków powodzi, powinny zgłosić się do lekarza i skorzystać z profilaktyki przeciwtężcowej - zarekomendował w czwartek Główny Inspektor Sanitarny.
2024-09-19, 15:58
Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.
Rzecznik GIS Marek Waszczewski podkreślił, że dorosłym zaleca się przyjęcie dawki przypominającej szczepionek przeciwko tężcowi co dziesięć lat.
GIS apeluje do Polaków. "Jeżeli ktokolwiek się zrani, sugerujemy kontakt z lekarzem"
- Jeżeli ktokolwiek podczas usuwania skutków powodzi zrani się i rana jest zanieczyszczona albo mułem, albo wodą powodziową, sugerujemy kontakt z lekarzem. Na najbliższym oddziale ratunkowym taka pomoc zostanie udzielona i pacjent otrzyma odpowiednią profilaktykę przeciwtężcową. Zależnie od sytuacji będą to albo immunoglobuliny, albo szczepionka przeciwtężcowa. To jest kwestia indywidulana - wskazał rzecznik GIS, cytowany przez Informacyjną Agencją Radiową.
REKLAMA
Waszczewski dodał, że nie jest planowana duża akcja masowych szczepień.
GIS na razie szacuje potrzeby i zbiera informacje, jakie jest zapotrzebowanie na szczepionki na terenach dotkniętych powodzią. Są zabezpieczone szczepionki przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu i żółtaczce typu A - dowiedziała się IAR.
Powódź zwiększa ryzyko chorób
Wcześniej o zagrożeniach zakaźnych związanych z powodzią rzecznik GIS wspominał w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Zaznaczał wówczas, że jeśli woda powodziowa coś zalała – może być to na przykład żywność, którą mieliśmy schowaną w domu – należy traktować ją jako skażoną i zutylizować.
Pytany przez PAP o bakterie pojawiające się na terenach zalanych wodą oraz te, które pojawiają się już po jej przejściu, wyliczył szereg chorób, które mogą wystąpić wskutek kontaktu z wodą powodziową.
REKLAMA
- "Straty idą w dziesiątki miliardów". Wiceszef MSWiA o środkach na odbudowę po powodzi
- Fala powodziowa przechodzi przez Wrocław. Podano, ile się utrzyma
- Mówimy tutaj o salmonellozach, ale też o innych zakażeniach pokarmowych. Zagrożeniem jest czerwonka bakteryjna, dur brzuszny, a także wirusowe zapalenie wątroby typu A, czy na przykład tężec - wymieniał.
Przestrzeganie higieny jest kluczowe
REKLAMA
Rzecznik GIS zwrócił uwagę, że woda powodziowa niesie ze sobą bardzo różne rzeczy.
- Mogą się w niej znaleźć bakterie kałowe, bakterie E. coli, ale mogą również pojawić się inne drobnoustroje, o których nawet nie wiemy, dlatego że ta woda przepływa przez różne miejsca. Może przepływać przez zakłady przemysłowe, pola czy magazyny i nieść ze sobą chociażby zanieczyszczenia chemiczne lub środki ochrony roślin – zaznaczył.
Dodał, że w wodzie również mogą pojawić się martwe zwierzęta.
REKLAMA
- Kluczowym dla zapobiegania wystąpieniu takich chorób na terenach powodziowych jest przestrzeganie zasad higieny. Oczywiście przede wszystkim zalecamy, żeby do tej wody powodziowej się nie zbliżać. Zdajemy sobie jednak wszyscy sprawę, że część osób bierze udział w usuwaniu skutków powodzi, a niektórzy będą już powoli wracali do swoich domów - oznajmił rzecznik inspektoratu.
Źródła: IAR/PAP/hjzrmb
REKLAMA