Policja ostrzega: uwaga na oszustów. Wykryto dziesiątki fałszywych zbiórek dla powodzian

63 fałszywe zbiórki dla powodzian - tyle dotąd wykryło Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Policja apeluje, aby nie ryzykować i wspierać wyłącznie te zbiórki, które są zweryfikowane i sprawdzone. Można to zrobić za pomocą rządowej strony.

2024-09-20, 13:00

Policja ostrzega: uwaga na oszustów. Wykryto dziesiątki fałszywych zbiórek dla powodzian
Policja informuje, że wykryto 63 fałszywe zbiórki na powodzian, i ostrzega, by nie dać się oszukać. Foto: PAP/Maciej Kulczyński, policja.pl

Relacja na bieżąco z sytuacji powodziowej na południu kraju cały czas na antenach Polskiego Radia. Przekazujemy także informacje minuta po minucie na naszej stronie polskieradio24.pl.

Jak przekazała rzeczniczka komendanta głównego policji insp. Katarzyna Nowak, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) weryfikuje zbiórki dla powodzian i sprawdza te, które pojawiają się w sieci.

Policja ostrzega: uwaga na fałszywe zbiórki!

- Jeżeli którakolwiek budzi wątpliwości, to funkcjonariusze podejmują działania - powiedziała insp. Nowak.

Rzeczniczka KGP zaapelowała, by unikać niezweryfikowanych zbiórek i korzystać tylko z tych, które są sprawdzone. Jeśli istnieje podejrzenie, że jakaś zbiórka dla powodzian jest fałszywa, to należy to zgłaszać do CBZC.

REKLAMA

Zbiórki można sprawdzić na Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod adresem: www.zbiorki.gov.pl.

Oszuści mają nowe metody

Z kolei Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przypomina, że oprócz fałszywych zbiórek należy zwracać uwagę na fałszywe wiadomości rzekomo od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) czy na przejęcia kont w mediach społecznościowych. "To tylko niektóre z możliwych oszustw w związku z występującą sytuacją powodziową" - podkreśliło CBZC. Biuro zaznaczyło, że w wiadomościach tych umieszczone są linki, w które nie należy klikać.

Jak wskazano w komunikacie CBZC, prawdziwe alerty RCB nie zawierają linków, a żeby upewnić się, że otrzymany alert RCB jest autentyczny, należy go zweryfikować poprzez oficjalną stronę internetową RCB pod adresem: www.gov.pl/web/rcb.

Przejmowanie kont w mediach społecznościowych

CBZC zwróciło też uwagę, że oszuści w związku z sytuacją powodziową próbują przejąć konta na profilach społecznościowych.

REKLAMA

"W tym celu przygotowują krzykliwy nagłówek ze zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Do wpisu dołączony jest link. Po kliknięciu w łącze pojawia się opcja logowania, podczas której podaje się swoje wrażliwe dane. Podanie ich na podstawionej stronie powoduje przejęcie naszych danych do logowania" - wyjaśniło CBZC.

Tego typu sytuacje można zgłaszać na adres e-mail: kontakt.cbzc@cbzc.policja.gov.pl. Można to też zrobić pod adresem: incydent.cert.pl.

Czytaj również:

PAP/jmo/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej