Kwatera Hitlera w Gierłoży. Wilczy Szaniec wprowadza ułatwienie dla turystów
Schron niemieckiego dyktatora hitlerowcy wysadzili sami. Już niedługo będzie można oglądać jego wnętrze z platformy widokowej - bez łamania zakazu wchodzenia do ruin.
2024-09-24, 10:45
W Gierłoży w województwie warmińsko-mazurskim, w historycznym kompleksie schronów bojowych i umocnień, znajduje się była kwatera wojenna Adolfa Hitlera. Obecnie trwa budowa platformy widokowej w schronie nr 13, który należał do kanclerza III Rzeszy Niemieckiej. Inwestycja zostanie zakończona najprawdopodobniej w październiku.
Platforma ma być umieszczona kilka metrów na ziemią. Można będzie na nią wejść od strony zawalonej części bunkra.
Jak do tej pory wiele osób łamało zakaz wchodzenia do ruin. Teraz z platformy będzie można zobaczyć wnętrze obiektu, którego stropy mają osiem metrów grubości. Doskonale widać w nim też stalowe zbrojenia konstrukcji.
Nadleśnictwo Srokowo, które administruje tym terenem, poinformowało, że firma stawiająca konstrukcję będzie musiała uzyskać zgody na udostępnienie jej odwiedzającym. Z tego powodu, choć prace dobiegają końca, w ocenie leśników - w optymistycznym wariancie - z nowego rozwiązania będzie można skorzystać na przełomie września i października.
REKLAMA
Wilczy Szaniec. Stąd Hitler kierował III Rzeszą
Była kwatera wojenna Hitlera w Gierłoży, znana jako Wilczy Szaniec, to miejsce, z którego Hitler przez 800 dni kierował działaniami III Rzeszy. Rozpoczął swoje urzędowanie w tym miejscu po ataku na Związek Sowiecki. Lokalizacja kwatery została wybrana ze względu na jej położenie w granicach III Rzeszy i stosunkowo bliską odległość od frontu wschodniego.
To właśnie w Wilczym Szańcu doszło do nieudanej próby zamachu na Hitlera, której podjął się pułkownik Claus von Stauffenberg. W tym miejscu zapadła także decyzja dotycząca brutalnego stłumienia Powstania Warszawskiego. Kwatera była również miejscem wizyt sojuszników Hitlera, w tym Benito Mussoliniego.
24 stycznia 1945 roku, przed nadejściem Armii Czerwonej, niemieckie wojska wysadziły Wilczy Szaniec. Przez wiele lat teren ten był w rękach prywatnych. Jednak w 2017 roku po zakończonej batalii sądowej i interwencji komorniczej został przekazany Lasom Państwowym.
Od momentu, gdy Lasy Państwowe przejęły zarządzanie Wilczym Szańcem, wprowadzono liczne udogodnienia dla turystów, takie jak wytyczone alejki, nowoczesny pawilon obsługi oraz zaplecze sanitarne. Ważną atrakcją jest zrekonstruowany barak, w którym miał miejsce zamach na Hitlera, a także możliwość zwiedzenia schronów Hermanna Göringa i schronu łączności.
REKLAMA
PAP/dzieje.pl/bartos
REKLAMA