Strategia migracyjna Polski. Znamy treść dokumentu

W przyjętej przez rząd strategii migracyjnej na lata 2025-2030 na pierwszy plan wybijają się kwestie bezpieczeństwa. Dokument zatytułowany "Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo" został oficjalnie opublikowany na stronach rządowych.

2024-10-17, 13:00

Strategia migracyjna Polski. Znamy treść dokumentu
Granica z Białorusią. Patrol Straży Granicznej. Foto: Wojciech Olkusnik/East News

W strategii migracyjnej czytamy, że "określenie zasad dostępu do terytorium Polski pozostaje w gestii rządu, przy uwzględnieniu członkostwa Polski w UE, w szczególności w strefie Schengen i wynikających z tego zobowiązań". Zasady te "są regulowane w ramach polityki wizowej oraz legalizacji pobytu cudzoziemców". Oba te procesy "są ze sobą ściśle związane, a ich celem jest niedopuszczanie do wjazdu do Polski i pobytu w Polsce osób niepożądanych".

Ochrona granicy i zapobieganie nielegalnej imigracji jest priorytetem działań państwa w obszarze bezpieczeństwa - zadeklarował rząd. Zaznaczył przy tym, że Polska, znajdując się na jednym ze szlaków migracyjnych, podejmuje wszelkie środki mające zapobiegać przerzutowi ludzi przez jej terytorium.

Posłuchaj

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak odniósł się do strategii migracyjnej rządu. Relacja Sylwii Białek (IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

Działania hybrydowe ze strony Rosji i Białorusi

W dokumencie wskazano, że zasady przyznawania ochrony krajowej i międzynarodowej cudzoziemcom, ukształtowane po zakończeniu II wojny światowej, są obecnie bezwzględnie wykorzystywane przez reżimy dyktatorskie na całym świecie

"Także Polska mierzy się z tym wyzwaniem w bezprecedensowym zakresie, odpierając ataki ze strony Białorusi i Rosji. Dlatego też rząd będzie domagał się zmiany dotychczasowego podejścia do przyznawania azylu. Gwarancje prawne, w jakie wyposażeni są migranci, w tym nielegalnie przekraczający granicę, nie mogą oznaczać istnienia zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa oraz ich samych" - napisano w dokumencie.

REKLAMA

Posłuchaj

Senator Jan Filip Libicki z PSL-Trzeciej Drogi o strategii migracyjnej i azylu (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Podkreślono również, że w przypadku zagrożenia destabilizacji państwa przez napływ imigrantów, możliwe powinno być czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do przyjmowania wniosków o azyl.

Potrzeby pracodawców

Część dokumentu poświęcona jest również konsekwencjom zmian demograficznych i społecznych oraz ich wpływowi na rynek pracy w kontekście polityki imigracyjnej.

Zobacz też:

"Polityka migracyjna w zakresie dostępu do zatrudnienia musi być realizowana w ramach działalności rządu oraz samorządów, we współpracy z pracodawcami zatrudniającymi bezpośrednio cudzoziemców, a także ze związkami zawodowymi. Polityka migracyjna nie może być instrumentem hamującym modernizację polskiej gospodarki. Dla realizacji jej celów konieczna jest zatem prawidłowa identyfikacja realnych potrzeb pracodawców w zakresie wypełniania niedoborów na rynku pracy i sposobów ich zaspokojenia, przy uwzględnieniu interesu państwa" - czytamy w strategii migracyjnej.

Posłuchaj

Migracja głównym tematem szczytu UE w Brukseli. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Wizy studenckie

Zwrócono również uwagę na konieczność uszczelnienia systemu wydawania wiz studenckich, aby wyeliminować możliwość fikcyjnego podejmowania studiów celem zalegalizowania pobytu w Unii Europejskiej.

REKLAMA

Ważnym elementem polityki migracyjnej ma być również polityka integracyjna zakładająca, że cudzoziemcy dostosowują się do norm i zasad społecznych obowiązujących i akceptowalnych w społeczeństwie polskim.

Posłuchaj

Były ambasador Polski w Niemczech Janusz Reiter o kwestii migracyjnej w UE (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Podkreślono także konieczność zmian w polityce polonijnej stymulujących promocję nauczania języka polskiego oraz programy powrotowe.

"Jednocześnie naczelnym zadaniem państwa będzie podtrzymywanie związków z Polską zarówno wśród obywateli polskich zamieszkałych za granicą, jak i cudzoziemców o polskich korzeniach" - czytamy w dokumencie.

Czytaj także:

Projekt strategii migracyjnej nie uzyskał jednomyślnej akceptacji podczas posiedzenia Rady Ministrów. Przeciwko niemu byli ministrowie z Lewicy, którzy zgłosili zdanie odrębne.

łl/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej