Miliardy złotych na ochronę granicy. Znamy kwotę, jaką wydaje rząd
Ochrona granicy Polski z Białorusią jest coraz droższa. Wojna hybrydowa na granicy kosztuje polski budżet 2,5 mld zł rocznie. Służy tam rotacyjnie 8 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy policji.
2024-10-22, 07:14
"Budowa muru, całodobowa praca tysięcy funkcjonariuszy wielu służb, zakup sprzętu i wyposażenia dla nich, utrzymanie kilkunastu ośrodków dla nielegalnych imigrantów" - wymienia działania na granicy "Rzeczpospolita".
Jak czytamy w dzienniku, w którym powołano się na niedawne doniesienia "Politico", ochrona granicy polsko-białoruskiej jest coraz droższa.
600 milionów euro rocznie
"Kilka dni temu portal 'Politico' ujawnił, że premier Donald Tusk przekazał unijnym liderom, iż 'wykorzystywanie migrantów przez Rosję i Białoruś kosztuje Polskę 600 milionów euro rocznie', a więc ponad 2,5 mld zł" - podał dziennik.
Kwotę tę potwierdził "Rzeczpospolitej" wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. - To kwota prawdziwa. Bieżące utrzymanie bezpieczeństwa na tej granicy jest coraz droższe - powiedział.
REKLAMA
Wśród odpowiedzi na wojnę hybrydową jest nowa strategia migracyjna Polski. Ochrona granicy i zapobieganie nielegalnej imigracji jest priorytetem działań państwa w obszarze bezpieczeństwa - zadeklarował rząd. Zaznaczył przy tym, że Polska, znajdując się na jednym ze szlaków migracyjnych, podejmuje wszelkie środki mające zapobiegać przerzutowi ludzi przez jej terytorium.
Czasowe zawieszenie wniosków o azyl
W dokumencie czytamy, że "określenie zasad dostępu do terytorium Polski pozostaje w gestii rządu, przy uwzględnieniu członkostwa Polski w UE, w szczególności w strefie Schengen i wynikających z tego zobowiązań". Zasady te "są regulowane w ramach polityki wizowej oraz legalizacji pobytu cudzoziemców". Oba te procesy "są ze sobą ściśle związane, a ich celem jest niedopuszczanie do wjazdu do Polski i pobytu w Polsce osób niepożądanych".
Podkreślono również, że w przypadku zagrożenia destabilizacji państwa przez napływ imigrantów, możliwe powinno być czasowe i terytorialne zawieszanie prawa do przyjmowania wniosków o azyl.
- Schetyna ocenił pomysł rządu. "Kontrowersyjny, ale zgodny z konstytucją"
- Strategia migracyjna Polski. Poseł PiS: poprzemy, ale nie uda się jej wprowadzić
Projekt strategii migracyjnej nie uzyskał jednomyślnej akceptacji podczas posiedzenia Rady Ministrów. Przeciwko niemu byli ministrowie z Lewicy, którzy zgłosili zdanie odrębne.
pg/pap
REKLAMA