Zbliża się zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

W nocy z 26 na 27 października zmieniamy czas z letniego na zimowy. Wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu pośpimy godzinę dłużej.

2024-10-23, 09:11

Zbliża się zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?
Za chwilę zmiana czasu. Czemu przestawiamy zegarki?. Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Czas zimowy w całej UE powraca tego samego dnia - w ostatnią niedzielę października. Na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca.

Czy zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie? Badań było wiele, odpowiedź była jedna - zmiana czasu zakłóca funkcjonowanie naszego zegara biologicznego.

Ale nie tylko o biologię chodzi. Japończycy wyliczyli, że stosowanie wyłącznie jednego czasu może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku... liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.

Zmiana czasu. Polacy przeciwni

Ponad 70 proc. Polaków jest przeciwna zmianie czasu z letniego na zimowy - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Co ciekawe, w 2022 roku przeciwników było więcej - 80 proc.

REKLAMA

Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią.

Po co w ogóle wprowadzono zmianę czasu? Zrobiono to jeszcze w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku.

Zmiana czasu. Wywołuje kontrowersje na całym świecie

Temat ten wywołuje gorącą dyskusję w wielu krajach Ameryki Południowej. Obecnie zmienia czas tylko Chile - i to nie na całym terytorium. W kraju tym nie brakuje przeciwników takiego rozwiązania.

Bliska powrotu do zmian czasu była w tym roku Brazylia. Rząd rozważał taki krok z powodu najcięższej suszy w historii kraju i spadku mocy hydroelektrowni, które są głównym źródłem prądu w kraju. Mimo dyskusji rząd ogłosił niedawno, że nie przywróci zmian czasu.

REKLAMA

Czytaj także:

6 października, być może po raz ostatni, zegary przestawili Paragwajczycy. Kraj przeszedł na czas letni i zgodnie z niedawną decyzją Kongresu już przy nim zostanie.

Również Argentyna, której mieszkańcy słyną z zamiłowania do wieczornego i nocnego życia, pozostaje od 2010 roku de facto w czasie letnim.

Trzy czwarte Niemców uważa, że zmiana czasu na letni lub zimowy jest zbędna i powinna zostać zniesiona. W 2024 roku około 30 proc. respondentów skarżyło się na wynikające z tego problemy, takie jak zaburzenia snu, problemy z koncentracją i nastroje depresyjne.

REKLAMA

Chociaż po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania teoretycznie nie musi oglądać się na decyzje unijne, to kraj nie planuje obecnie odejścia od zmian czasu.

PAP/pr24.pl/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej