IMGW przedstawił prognozę anomalii średniej temperatury powietrza od listopada 2024 do lutego 2025 roku. Zgodnie z przewidywaniami, przez całą zimę w Polsce, oczekiwane są temperatury wyższe od wieloletniej normy.
Również według prognoz europejskich i amerykańskich synoptyków nadchodzące miesiące upłyną pod znakiem wyższych temperatur w całej Europie. Co oznacza, że na długą mroźną i śnieżną zimę w Polsce nie ma raczej co liczyć.
Jaka będzie zima? Temperatury wyższe od średniej
W grudniu w większości kraju temperatura będzie wyższa od średniej, mieszcząc się w przedziale od 0,5 do 1 stopnia Celsjusza powyżej normy. Na północno-zachodnich krańcach kraju może jednak nie odbiegać od wartości wieloletnich.
W styczniu przewidywane są dodatnie anomalie w całej Polsce, z temperaturami o 0,5-1 stopnia wyższymi niż norma z lat 1991-2020. Podobnie ma być w lutym, szczególnie na południu kraju, gdzie prognozuje się temperatury o 1-1,5 stopnia powyżej normy.
Z kolei prognoza opadów na zimę wskazuje, że będą one w większości kraju w normie. W grudniu mogą być natomiast nieco wyższe na zachodzie i południu kraju - według IMGW o 5-10 mm.
Nagłe ataki zimy
W styczniu natomiast suma opadów na większości obszaru Polski będzie niższa od normy. W lutym zaś opady, zgodnie z prognozami, nie będą odbiegały od wieloletnich wartości praktycznie na terenie całego kraju.
Chłodniejsze od normy wieloletniej, przynosząc całodobowy mróz i śnieg, mogą być tylko poszczególne tygodnie. Możliwe są za to nagłe ataki zimy związane z nadejściem niżów genueńskich.
Czytaj także:
IMGW/rp.pl/bartos