Domański wysłał pytania do PKW ws. subwencji dla PiS. Opublikowano ich treść

Ministerstwo Finansów opublikowało w czwartek treść pisma ministra Andrzeja Domańskiego do PKW ws. uchwały dotyczącej wypłaty środków dla PiS. Minister zadał w nim dwa pytania oraz poprosił o protokół z posiedzenia PKW, zwrócił się też o "pilne przedstawienie stanowiska komisji".

2025-01-09, 16:51

Domański wysłał pytania do PKW ws. subwencji dla PiS. Opublikowano ich treść
Resort finansów opublikował treść listu ministra Andrzeja Domańskiego do PKW. Foto: PAP/Tomasz Gzell/X.com

Resort opublikował treść listu Domańskiego ws. pieniędzy dla PiS

W czwartek na stronach MF został opublikowany list, jaki minister finansów Andrzej Domański wysłał do Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie uchwały, w której PKW zatwierdziła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS, dotyczące wyborów do Sejmu i Senatu w 2023 r.

Jak mówił w środę Domański, uchwała PKW w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego PiS jest wewnętrznie sprzeczna i dlatego zwrócił się o interpretację tego, co PKW miała na myśli. Dodał, że oczekuje odpowiedzi ze strony PKW, a nie tylko jej przewodniczącego.

"Jestem zobowiązany do wyjaśnienia wszystkich wątpliwości prawnych przed wykonaniem uchwały PKW. W Ministerstwie Finansów przeprowadzone zostały szczegółowe analizy prawne, zmierzające do określenia obowiązków Ministra Finansów, wynikających z rzeczonej uchwały PKW i pozwalających na ich niezwłoczne wykonanie" - napisał Domański w oświadczeniu.

Miliony dla PiS. Domański zwrócił się do PKW. Chodzi o wykładnię uchwały

W piśmie, jakie zostało wysłane w środę do PKW, minister finansów Andrzej Domański zadał dwa pytania. W pierwszym z nich minister poprosił o potwierdzenie, czy: par. 2 uchwały oznacza, że może być ona wykonana wyłącznie w przypadku uprzedniego rozpatrzenia skargi komitetu wyborczej przez Sąd Najwyższy, "ukonstytuowany w sposób zgodny z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

REKLAMA

W drugim pytaniu minister Domański poprosił o potwierdzenie, czy "w dniu przyjęcia Uchwały PKW dysponowała orzeczeniem Sądu Najwyższego w tej sprawie, w składzie ukonstytuowanym w sposób zgodny z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a jeżeli tak, to o wskazanie tego orzeczenia".

Pieniądze dla PiS. Jest stanowisko Andrzeja Domańskiego

Minister w piśmie do PKW podkreślił, że jej rozstrzygnięcie "w przedmiotowym zakresie powinno być jednoznaczne i nie dopuszczać, ani nie powodować żadnych wątpliwości interpretacyjnych organy wykonującego tę Uchwałę". Domański wskazał, że tymczasem uchwała budzi wątpliwości samych członków komisji.

"Proszę również o przesłanie protokołu z posiedzenia Państwowej Komisji Wyborczej z 30 grudnia 2024 r., przyjętego zgodnie z § 15 regulaminu PKW" - czytamy w piśmie ministra. "Udzielenie przez Państwową Komisję Wyborczą wyjaśnień, co do treści uchwały nr 421/2024 z 30 grudnia 2024 r., jak również zapoznanie się z protokołem posiedzenia PKW, jest niezbędne do podjęcia, przewidzianych przez prawo, czynności przez Ministra Finansów" - napisano. Domański poprosił także o "pilne przedstawienie stanowiska Państwowej Komisji Wyborczej".

Minister ocenił, że brzmienie uchwały "rodzi daleko idące wątpliwości, co do treści normatywnej podjętego przez PKW rozstrzygnięcia", co wynika – wg pisma – z nietypowej treści uchwały, w której paragraf 2 "wywołuje wątpliwości w zakresie wewnętrznej spójności uchwały i w konsekwencji utrudnia wykładnię i prawidłowe stosowanie rozstrzygnięcia PKW".

REKLAMA

Minister ocenił, że PKW musi wyjaśnić swoje stwierdzenie, w którym jednocześnie informuje, że rozpatrzenia skargi komitetu wyborczego musi dokonać sąd w rozumieniu konstytucji oraz że PKW nie przesądza, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego jest sądem w rozumieniu konstytucji oraz czy orzeka ona skutecznie. Zwłaszcza - jak czytamy - że "o statusie tej Izby orzekała wielokrotnie uprawnione do tego krajowe i międzynarodowe organy sądownicze". W piśmie zostały przytoczone wyroki, m.in. TSUE i ETCz, według których Izba ta nie ma statusu niezawisłego i bezstronnego sądu.

PKW zdecydowała o sprawozdaniu PiS

Państwowa Komisja Wyborcza, wykonując postanowienie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego z 11 grudnia, przyjęła 30 grudnia 2024 r. sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. PKW zaznaczyła, że nie przesądza, czy IKNiSP jest sądem, a dalsze działania w tej sprawie, w tym ewentualną wypłatę subwencji PiS, powinien podjąć minister finansów Andrzej Domański.

Czytaj także:

Źródła: Ministerstwo Finansów/PAP/mg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej