OC droższe w 2025 roku. Eksperci wskazują kwoty i tłumaczą powody
W 2025 roku ceny za obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli tak zwane OC, ponownie pójdą w górę. Eksperci tłumaczą, że wzrost cen wynika między innymi ze wzrostu inflacji oraz tego, że na drogach coraz częściej dochodzi do szkód.
2025-01-08, 19:46
OC droższe w 2025 roku. Ekspert wskazuje, o ile
- W tym roku wzrost cen będzie taki sam, jak w roku ubiegłym, czyli o około 25 procent - podkreślił Marcin Broda, specjalista do spraw ubezpieczeń. Dodaje jednak, że nie powinno to być duże obciążenie dla naszego portfela.
- Powinniśmy mieć podwyżki na poziomie podobnym do zeszłego roku, czyli około 20-25 procent. Przeliczając na złotówki jest to mniej więcej wzrost o około 15 złotych miesięcznie, więc te ceny są naprawdę niskie - ocenia Marcin Broda.
Wyższe kary za brak OC w 2025. Nawet ponad 9 tys. zł.
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a od nowego roku zapłacimy także więcej za brak ubezpieczenia OC. W tym roku kara za brak polisy na samochód osobowy wynosi dwukrotność pensji minimalnej, czyli nawet ponad 9300 złotych. W przypadku samochodów ciężarowych jest to trzykrotność minimalnego wynagrodzenia, a więc niewiele ponad 14 tysięcy złotych.
Ważne jest także to, przez jaki czas nasze OC było nieaktywne. W przypadku samochodu osobowego, którego ubezpieczenie było nieważne przez 3 dni, wysokość kary wyniesie jedną piątą dwóch minimalnych wynagrodzeń. Od 4 dni do 14 będzie to 50 procent. Powyżej 14 dni zapłacimy już pełną kwotę.
REKLAMA
Stawki OC warto porównywać. Mogą się różnić w zależności od towarzystwa
Mechanizm naliczana stawek wynika wprost z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK - przypomina na swoich stronach internetowych Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Z przepisów wynika zaś, że stawki ubezpieczeniowe za OC ustala zakład ubezpieczeń, konkretne polisy mogą więc różnić się w zależności od ubezpieczyciela.
Czytaj także:
- Ubezpieczenie OC - jakie niesie ze sobą korzyści?
- Bezterminowe prawo jazdy do wymiany. Za pominięcie obowiązku grożą kary
Status ubezpieczenia swojego pojazdu, w tym ważność polisy, można sprawdzić m.in. w aplikacji mObywatel.
Źródła: Polskie Radio/PolskieRadio24.pl/mbl
REKLAMA