Nowe zasady segregacji odpadów. Tego nie można już wyrzucać do kosza ze zmieszanymi
Resort środowiska przygotował listę dobrych praktyk dla gmin w zakresie recyklingu ubrań czy obuwia. Ministerstwo chce szerszego zaangażowania w ten proces. Od początku 2025 roku w PSZOK-ach prowadzone są zbiórki zużytej odzieży.
2025-01-13, 12:48
Większy poziom recyklingu tekstyliów. Resort zachęca gminy do działania
Ma to związek z unijnymi przepisami, które obowiązują od stycznia br. Wprowadziły one obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież i obuwie. Wśród działań zaleconych przez resort środowiska są m.in. zbiórki charytatywne, tworzenie gminnych re-butików czy innowacyjnych form recyklingu, organizowanie giełd wymiany ubrań i obuwia oraz edukacja mieszkańców w zakresie zbiórki odpadów tekstylnych.
- Resort środowiska chce zachęcić gminy do szerszego zaangażowania w zbiórkę odpadów tekstylnych - poinformowała w poniedziałek wiceminister klimatu Anita Sowińska.
Od 2025 roku zbiórki odpadów tekstylnych będą prowadzone w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK-ach).
REKLAMA
Wiceszefowa resortu wskazała, że przemysł tekstylny odpowiada za ok. 10 proc. emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Ponadto każdy Europejczyk kupuje rocznie 26 kg, a wyrzuca 11 kg tekstyliów. W podobnym tonie wypowiadała się zastępczyni dyrektora wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta Lublin Katarzyna Madoń-Kremeś.
- Statystycznie Europejczyk w ciągu roku wyrzuca ok. 11 kg zużytej odzieży, z czego 1 proc. trafia do recyklingu. Większość trafia na wysypiska śmieci, bądź do spalania. Chcemy, aby większa część była poddawana recyklingowi - mówiła w rozmowie z Radiem Lublin.
Posłuchaj
REKLAMA
Zwróciła również uwagę, że od 22 do aż 43 proc. produktów zwróconych z zakupów online jest niszczone. Przy tym zdecydowana większość, bo aż 78 proc. odpadów tekstylnych nie trafia do zbiórki selektywnej.
W najlepszym przypadku trafiają do czarnego pojemnika. Niestety często zdarza się również, że są spalane w domowych piecach. Te jednak nie są do tego przystosowane.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od 1 stycznia 2025 roku Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) mają obowiązek przyjmowania odpadów tekstyliów i odzieży. Tym samym odpady tekstylne nie mogą być już przez konsumentów wyrzucane do kontenerów z odpadami zmieszanymi.
- Meble ze śmietnika. Mogą zaskoczyć swoją oryginalnością
- System kaucyjny w Polsce: czym jest, jak działa i kiedy będzie?
- Nowa usługa Poczty Polskiej. Będzie można oddać śmieci
Źródło: Polskie Radio/Radio Lublin/PAP/egz
REKLAMA