Rzadki przybysz z Arktyki na Wiśle. Widziano go pod Warszawą
Takiego gościa z arktycznej części Rosji nikt się nie spodziewał. Nur białodzioby zawitał w nasze strony, a dokładniej - w okolice samej Warszawy.
2025-01-27, 14:00
Nur białodzioby w Polsce. Niezwykłe odkrycie na Wiśle pod Warszawą
Krzysztof Bziuk jest autorem zdjęć młodocianego osobnika, które wraz z początkiem 2025 roku pojawiły się w internecie. Odkrycie ornitologiczne wywołało nie lada poruszenie. - Zrobiłem trochę zamieszania - przyznał miłośnik dzikiej przyrody, cytowany przez Interię. Rangi jego odkryciu dodaje fakt, iż ptak ten jest bliski zagrożenia wymarciem. Dodatkowo nur białodzioby to największy i najrzadszy z pięciu gatunków nurów występujących na całej kuli ziemskiej.
Ten majestatyczny przedstawiciel królestwa ptaków ostatni raz widziany był na ziemiach polskich w XIX wieku, w trakcie zaborów. Krzysztof Bziuk zdołał jednak uchwycić zdjęcia młodego osobnika podczas przeprawy promowej na Wiśle.
"Największy i najrzadszy z pięciu gatunków na świecie!"
Jak donosi Interia, od tamtego momentu fani ornitologii przyjeżdżają do wspomnianego miejsca, aby wypatrzyć rzadkiego ptaka. Według ekspertów tego pochodzącego z północy gatunku nie powinno w ogóle być w Polsce. Z jakiegoś powodu jednak osobnik ten pojawił się w naszym kraju, a - zdaniem ornitologów - fakt ten może być powiązany z młodym wiekiem zwierzęcia.
O odkryciu w mediach społecznościowych napisała również Fundacja "Ptasie Horyzonty". "Nur białodzioby z dalekiej, arktycznej Rosji na Wiśle pod Warszawą. Ten piękny gatunek to największy i najrzadszy z pięciu gatunków nurów na świecie! " wskazano w poście.
"Doskonale pływa i nurkuje, umiejętnie łapiąc ryby pod wodą zarówno na słodkowodnych jeziorach lęgowych, jak i na odległych przybrzeżnych zimowiskach na morzach i oceanach. Rozmnaża się w nizinnej arktycznej tundrze Rosji na obszarach zdominowanych przez płytkie jeziora, strumienie i tereny podmokłe, gdzie zazwyczaj gniazduje wzdłuż dużych, czystych jezior o głębokości co najmniej dwóch metrów" - czytamy.
REKLAMA
Nur białodzioby pochodzi z arktycznych nizin Alaski, Kanady i Rosji. Bytuje w okolicach jezior, stawów, ujść rzek i morskich wybrzeży. Podobnie jak inne odmiany nurów, tworzy trwałe pary. Woii gniazda w bliskim sąsiedztwie wody. Najczęściej powstaję one wśród czystych jezior, otoczonych tundrą.
Źródła: Facebook/Fundacja "Ptasie Horyzonty/Onet/Interia/hjzrmb
REKLAMA
REKLAMA