Zatrucie czadem w Budach Głogowskich. Troje dzieci i kobieta w szpitalu

Kobietę i troje małych dzieci z objawami zatrucia tlenkiem węgla zabrało pogotowie ratunkowe do szpitala. Do zdarzenia doszło tuż przed północą w domu jednorodzinnym w Budach Głogowskich w powiecie rzeszowskim - poinformowali w środę strażacy.

2025-02-19, 09:02

Zatrucie czadem w Budach Głogowskich. Troje dzieci i kobieta w szpitalu
Zatrucie czadem na Podkarpaciu.Foto: JAROSLAW JAKUBCZAK/ POLSKA PRESS/Polska Press/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Budy Głogowskie. Cztery osoby zatruły się tlenkiem węgla

W chwili zdarzenia w domu przebywało pięć osób. Dwoje dorosłych i troje dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat. - W pewnym momencie kobieta, która była w łazience, straciła przytomność - przekazał w środę rano rzecznik podkarpackiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej bryg. Marcin Betleja.

Wezwani na miejsce strażacy wykryli w domu ponad 120 ppm tlenku węgla. Prawdopodobnym źródłem był gazowy piecyk do podgrzewania wody w łazience.

Od początku roku podkarpaccy strażacy interweniowali blisko 50 razy w związku z obecnością czadu. Poszkodowane zostały 23 osoby.

Dlatego strażacy po raz kolejny apelują o regularne przeglądy urządzeń grzewczych i stosowanie czujek tlenku węgla.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla (czadem)?

Tlenek węgla jest bezwonny, dlatego stanowi tak duże zagrożenie. Osoba przebywająca w zaczadzonym pomieszczeniu może nie zdawać sobie z tego sprawy. Ważne jest więc, aby znać objawy zatrucia i w porę zareagować. Powinniśmy jak najszybciej zapewnić dostęp świeżego powietrza, opuścić zaczadzone mieszkanie i wezwać pomoc, gdy stwierdzimy u siebie lub innych osób:

REKLAMA

  • lekki ból głowy, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – w przypadku lekkiego zatrucia,
  • nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie,
  • drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie.

Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Źródło: PolskieRadio24.pl/PAP/ak/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej