Ostatnie pożegnanie Mariana Turskiego. "Zawsze myślał o wykluczonych"
- Każdy czuł się przy nim wyjątkowo, niezależnie od swoich poglądów ludzie odnajdywali w nim przewodnika i nauczyciela - powiedział o Marianie Turskim jego przyjaciel, Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.
2025-02-23, 18:18
Warszawa. Pogrzeb Mariana Turskiego
Rodzina, przyjaciele, politycy i mieszkańcy Warszawy pożegnali Mariana Turskiego na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.
- Często, gdy rozmawiamy z wybitnymi, ważnymi osobami, zauważamy, że nie słuchają nas z uwagą, szybko przechodzą do swojej opowieści. Marian był inny, on słuchał, zapamiętywał. Marian traktował każdego człowieka indywidualnie. Marian przedkładał relacje z drugim człowiekiem nad inne sprawy. Marian zawsze myślał o wykluczonych - podkreślił Piotr Wiślicki.
W uroczystościach pogrzebowych na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie uczestniczyli m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele rządu i Kancelarii Prezydenta.
Był dla nich autorytetem. "Słowa o 11 przykazaniu"
Na uroczystości przybyli także mieszkańcy i mieszkanki Warszawy, dla których Marian Turski był autorytetem. Wspominali, że bywali na uroczystościach, podczas których przemawiał i słyszeli, że był niezwykłym człowiekiem. Wzruszały zwłaszcza słowa o 11 przykazaniu, stąd potrzeba, by wziąć udział w jego pożegnaniu. Dla osób, które miały zaszczyt znać Pana Mariana to wyjątkowo trudny dzień.
REKLAMA
- Marian Turski: świadek epok, przenikliwy obserwator, człowiek niezwykłej wrażliwości i ciepła
- Wspomnienie o Marianie Turskim. "To był człowiek radosny z duszy"
Marian Turski był więźniem obozu Auschwitz-Birkenau, przeżył marsze śmierci do Buchenwaldu i Teresina. Współtworzył Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Wybitny, historyk, dziennikarz i działacz społeczny zmarł we wtorek 18 lutego w wieku 98 lat.
Źródło: Polskie Radio/pb
REKLAMA