Oto nowy papież. Robert Prevost wybrał imię Leona XIV. Co oznacza?

Nowy papież, którym został kardynał Robert Prevost, wybrał imię Leona XIV. Oznacza to, że pontyfikat nowego biskupa Rzymu będzie silny w czasach kryzysu. Dodatkowo amerykański duchowny może kłaść zdecydowany nacisk na kwestie społeczne. Troska o sprawiedliwość i solidarność wobec ubogich może być znakiem rozpoznawczym jego pontyfikatu. Te cechy jasno wskazują, że Leon XIV będzie kontynuował drogę wytyczoną przez papieża Franciszka.

2025-05-08, 21:45

Oto nowy papież. Robert Prevost wybrał imię Leona XIV. Co oznacza?
Oto nowy papież - Leon XIV. Co oznacza jego imię?. Foto: Alessandra Tarantino/Associated Press/East News

Nowy papież Leon XIV. Co kryje się w nazwie?

Wybór urodzonego w Stanach Zjednoczonych papieża był niespodzianką - uważa ks. Edward Tomlinson, jeden z najbardziej znanych kapłanów Forward in Faith i bloger. W wywiadzie dla "The Independent" zwrócił uwagę, że wydaje się naturalne, że Robert Prevost będzie w prostej linii prowadził kontynuację liberalnej polityki Franciszka.

Z kolei amerykański filozof Edward Feser podkreślił znaczenie, że Leon XIV wybrał tradycyjne imię i strój podczas przywitania z wiernymi - tak jak zrobił to Benedykt XVI. - Są to drobne, ale istotne znaki. Pokazują one, że głową Watykanu została osoba, które podporządkowała się urzędowi i rozumie znaczenie przeszłości dla teraźniejszości - podkreślił.

Ostatni papież, który wybrał imię Leon, żył ponad 100 lat temu. Papież Leon XIII przewodził Kościołowi od 1878 do 1903 roku. Pierwszy papież o tym imieniu, Leon I Wielki, panował w latach 440-461. Co ciekawe, pontyfikat Leona XI należał do najkrótszych w historii. Trwał mniej niż miesiąc - od 1 kwietnia 1605 roku do jego śmierci, która nastąpiła 27 kwietnia tego samego roku.

Leon XIII. Co zrobił dla Kościoła?

Ks. Alfred Wierzbicki, etyk i teolog z UMCS zauważył, że to Leon XIII wydobył Kościół z wielkiej zapaści. - Kościół nie mógł pogodzić się wówczas z nowoczesnością - mówił w TVN24. Ojciec Paweł Gużyński zauważył, że Leon XIII zasłynął jako autor niezwykle ważnej encykliki - Rerum novarum (Rzeczy nowych) z 1891 roku.

REKLAMA

Jest ona uważana za przełomową w rzymskokatolickiej nauce społecznej. Dokument był reakcją Kościoła na rosnące wpływy ruchów socjalistycznych i komunistycznych wśród katolickich robotników. Leon XIII, wprowadzając tę encyklikę, zyskał przydomek "papieża robotników". Pokrótce: encyklika opowiadała się za chrześcijańską polityką społeczną, przy jednoczesnym odrzuceniu socjalizmu w wydaniu marksistowskim i ślepego kapitalizmu. - Znakomita, przełomowa, bardzo ważna encyklika - podkreślił ojciec Gużyński.

- Ten papież może zająć się wieloma ważnymi kwestiami społecznymi. Stanąć pomiędzy innymi dwoma biegunami - globalnym Południem i globalną Północą i spróbować rozwiązać ten konflikt - mówił ojciec Gużyński.

Czytaj także:

Źródło: PolskieRadio24.pl/pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej