Rozłam w koalicji ws. składki zdrowotnej. "Każecie ludziom płacić za przyjazd karetki?"

Głosami 213 posłów Sejm przegłosował ustawę zakładającą obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Przeciwko było Prawo i Sprawiedliwość, ale sprawa podzieliła też rządową koalicję. Krytykowana jest minister zdrowia Izabela Leszczyna, która mówiła, że nie poprze obniżenia składki, a jednak głosowała za przyjęciem zmian.

2025-04-04, 13:25

Rozłam w koalicji ws. składki zdrowotnej. "Każecie ludziom płacić za przyjazd karetki?"
Komentarze po głosowaniu nad obniżeniem składki zdrowotnej. Foto: PAP/Albert Zawada

Obniżona składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Komentarze

Z głosowania zadowoleni są posłowie Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050. "Można? Można. Obniżyliśmy składkę zdrowotną, utrzymując rekordowy budżet na zdrowie" - napisał za pośrednictwem mediów społecznościowych marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Minister spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak podkreślił, że rząd spełnia obietnice. 

REKLAMA

Poseł Polski 2050 Ryszard Petru wskazał, że "dziś dobry dzień dla 2,4 mln polskich przedsiębiorców". Zaznaczył jednak przy tym, że jest świadomy wad tej ustawy. - Oznacza ona podwyżkę składki dla ok. 130 tys. przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem poprzez ryczałt od przychodów. Nie zostawię tej sprawy - napisał.

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat za pośrednictwem X zwróciła się do Szymona Hołowni i Rafała Trzaskowskiego z pytaniem "co będzie następne?". - Każecie ludziom płacić za przyjazd karetki? Płacić młodym mamom 130 tys. za opiekę nad wcześniakiem? - napisała.

REKLAMA

Poseł partii Razem Adrian Zandberg wskazał, że za "liberalny populizm" rządu "tysiące pacjentów zapłaci zdrowiem i życiem".

"Izabela Leszczyna głosowała ZA obniżką składki zdrowotnej. Nie ma pieniędzy na nadwykonania. Nie ma pieniędzy na programy lekowe. Jest tylko najgorsza minister zdrowia w historii. Na szczęście już niedługo" - stwierdził poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Cieszyński.

Poseł Konfederacji Michał Połuboczek podkreślił, że odrzucenie poprawki jego partii "oznacza, że dla części przedsiębiorców na ryczałcie składka wzrośnie aż o 1118%!".

REKLAMA

Obniżona składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Jak głosowano?

W sprawie przyjęcia całości ustawy głosowało 428 posłów, za - 213, przeciw - 190, Wstrzymało się 25. Nie głosowało 32. Za uchwaleniem nowych przepisów było 152 posłów klubu KO, w tym minister zdrowia. Izabela Leszczyna zapowiadała w marcu, że na pewno nie zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, uzasadniając, że NFZ "z pewnością tego nie udźwignie". 4 posłów tego ugrupowania nie głosowało. Ustawę poparło również 29 posłów Polski 2050-TD (3 posłów nie głosowało) oraz 30 posłów PSL-TD (2 posłów nie zagłosowało). Za był także 1 poseł niezrzeszony Adam Gomoła, 2 pozostałych posłów niezrzeszonych wstrzymało się od głosu.

Przeciw uchwaleniu ustawy było 166 posłów klubu PiS, a jeden poseł - Andrzej Gawron - był za. 7 wstrzymało się od głosu, a 16 osób nie oddało głosu. Również 20 posłów Lewicy (1 osoba nie głosowała) oraz 4 posłów koła Razem (1 osoba z tego koła nie głosowała) nie poparło obniżenia składki. W głosowaniu wstrzymało się 12 posłów Konfederacji (4 nie wzięło udziału w głosowaniu).

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców mają kosztować budżet państwa 4,6 mld zł, przepisy będą obowiązywać od początku 2026 r. Zdaniem przeciwników tej ustawy jest to "zabieranie pieniędzy pacjentom" oraz uszczuplanie pieniędzy NFZ, który już dziś mierzy się z dużymi problemami finansowymi. Autorzy projektu, w tym minister finansów, przekonywali, że każdy ubytek zostanie uzupełniony z budżetu.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/nł/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej