PGZ wybrała nowego prezesa. Kim jest Arkadiusz Bąk?

Arkadiusz Bąk został wskazany na stanowisko pełniącego obowiązki prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Według ustaleń Agnieszki Drążkiewicz Rada Nadzorcza zgodziła się, aby to on zarządzał największym konsorcjum zbrojeniowym do czasu wyboru nowego prezesa.

2025-04-04, 14:31

PGZ wybrała nowego prezesa. Kim jest Arkadiusz Bąk?
Arkadiusz Bąk p.o. prezesa PGZ. Foto: Pawel Wodzynski/East News

Arkadiusz Bąk p.o. prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Arkadiusz Bąk jest dobrze znany w Grupie, a od 2024 roku pełni funkcję członka zarządu PGZ. Był odpowiedzialny m.in. za przygotowanie programu amunicyjnego. Wskazanie pełniącego obowiązki prezesa PGZ stało się konieczne po tym, jak kilka dni temu do dymisji podał się dotychczasowy prezes - Krzysztof Trofiniak. Oficjalnie jako powód rezygnacji podał on sprawy osobiste. Od miesięcy spekulowano jednak, że Trofiniak nie cieszył się dobrą oceną ze strony wojska i kierownictwa MON z powodu opóźnień w przygotowaniach polskiej zbrojeniówki do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wielokrotnie mówił o tym, wskazując, że zapotrzebowanie na amunicję, zwłaszcza kal. 155 mm, jest ogromne, a polski przemysł nie jest w stanie temu podołać.

Kosiniak-Kamysz mówił o Trofiniaku

Szef MON, pytany w połowie marca, czy ministerstwo naciskało na dymisję Trofiniaka, odpowiedział, że takie informacje są nieprawdziwe. Przyznał jednak, że resort obrony "naciska na to, aby dostawy były terminowe, a nie wszystkie zakłady PGZ wywiązują się z tych terminów", oraz "naciska na to, by była umowa na spolonizowaną wersję czołgu K2", czego jak dotąd nie udało się osiągnąć. W ciągu miesiąca powinna zapaść decyzja o wyborze nowego prezesa PGZ. Na giełdzie nazwisk wymienia się m.in. prezesa Grupy Azoty.

Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie – grupa kapitałowa, która skupia kilkadziesiąt zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego. Oferta grupy obejmuje m.in. nowoczesne systemy radarowe i radiolokacyjne, karabiny, optoelektronikę, kołowe transportery opancerzone, artylerię lufową, bezzałogowe systemy powietrzne oraz systemy zarządzania polem bitwy.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/Agnieszka Drążkiewicz/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej