Warszawa sprzedaje schron? Mieszkańcy alarmują radnych, jest odpowiedź ratusza
Warszawa sprzedaje działkę ze schronem - alarmują stołeczni radni po sygnałach od mieszkańców i domagają się wyjaśnień. Ratusz odpowiada, że na działce przy ul. Kłobuckiej faktycznie budowano schron, ale jest on w fatalnym stanie technicznym i nie został zakwalifikowany jako obiekt przeznaczony do ochrony ludności cywilnej.
2025-04-17, 10:11
Radni pytają Warszawę o sprzedaż schronu
Radna Miasto Jest Nasze Melania Łuczak oraz radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Figura złożyli interpelacje w sprawie sprzedaży działki ze schronem przy ulicy Kłobuckiej. Zawiadomili ich okoliczni mieszkańcy. Radna zapytała, dlaczego miasto wyzbywa się nieruchomości, które mogą służyć ochronie cywilnej ludności i czy działania miasta są zgodne z nową ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, a także czy miasto ma w zamian zapewnioną odpowiednią liczbę miejsc schronienia dla okolicznych mieszkańców. Z kolei radny Figura zapytał, czy wykonane zostały analizy związane z bezpieczeństwem mieszkańców, poprzedzające decyzję o sprzedaży działki, a także czy konsultowano sprzedaż z jednostkami miejskimi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.
Jest schron, ale to nie jest schron
Rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth tłumaczy, że nieruchomość przy ul. Kłobuckiej 23 nie została zakwalifikowana jako obiekt przeznaczony do ochrony ludności cywilnej w sytuacjach zagrożenia.
- Nie figuruje w jedynym dostępnym informatorze o miejscach ukrycia, tj. aplikacji "Schrony", przygotowanej przez Państwową Straż Pożarną, w której można sprawdzić lokalizacje miejsc ukrycia. Obiekt nie posiada również statusu schronu w rozumieniu przepisów ustawy z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej, stąd brak możliwości wykorzystania tej nieruchomości na potrzeby realizacji zadań obronnych - dodała.
Zaznaczyła, że budynek produkcyjno-magazynowy, w którym w latach 50. powstał schron, jest w bardzo złym stanie technicznym i grozi katastrofą budowlaną. - Nigdy nie został podłączony do mediów i dlatego nigdy nie był użytkowany. Ze względów bezpieczeństwa został zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych, zamurowano wszystkie otwory zewnętrzne - podkreśliła.
Sprzedaż działki ze "schronem". Warszawa szuka oszczędności
Wyjaśniła, że ze względu na koszty obciążające budżet, jakie generuje ten obiekt (m.in. opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu oraz wydatki związane z zabezpieczaniem nieruchomości), rozważana była sprzedaż nieruchomości. - Jednak decyzja o zbyciu nie jest przesądzona, a nieruchomość znajduje się wciąż w zasobie miasta - dodała.
Podkreśliła, że w bezpośrednim sąsiedztwie, przy ul. Kłobuckiej 23B, 23C, 23D, 23E, znajdują się miejsca doraźnego schronienia, które zostały wskazane w aplikacji "Schrony". - Ich łączna powierzchnia wynosi ok. 11 tys. mkw. Mogą pomieścić 7,3 tys. osób. Dodatkowo, w promieniu 300 m od budynku przy ul. Kłobuckiej 23 znajduje się kolejnych 7 miejsc doraźnego schronienia, przeznaczonych dla okolicznych mieszkańców - wyliczyła.
- Schrony w Polsce. Ile ich tak naprawdę jest? Straż rusza do działania
- Ruszy masowa budowa schronów. Siemoniak zdradza termin
Źródła: PAP/fc/kor
REKLAMA