Wieje ponad 100 km/h. IMGW wydał pilne alerty

W górach wieje silny wiatr fenowy, na szczytach jego podmuchy przekraczają 100 km/h. W najbliższym czasie warunki atmosferyczne nie ulegną poprawie - przewidują meteorolodzy. Wiatr ma się utrzymać jeszcze przez wiele godzin, dlatego IMGW przedłużyło alerty. Gdzie będzie najbardziej wiało? Sprawdź najnowsze prognozy.

2025-04-17, 12:07

Wieje ponad 100 km/h. IMGW wydał pilne alerty
IMGW opublikowało nowe alerty dla Polski. Będzie silnie wiało. Foto: East News, wxcharts.com

IMGW ostrzega przed wiatrem. Nowe alerty

"W niższych partiach Sudetów i w rejonach podgórskich wiatr w nocy osiągał porywy do 70 km/h, nad ranem osłabł. W ciągu dnia przewiduje się wzrost prędkości wiatru, z maksimum w godzinach popołudniowych i wieczornych (prognozowany wiatr w porywach 70-85 km/h)" - przekazało IMGW w mediach społecznościowych.

Alerty pogodowe IMGW Alerty pogodowe IMGW

Najsilniej wiało dotychczas na Śnieżce - w nocy prędkość wiatru osiągnęła 115 km/h. Równie silny wiatr fenowy występuję także w Tatrach, m.in. na Kasprowym Wierchu, gdzie wstrzymano kolejkę linową. W niższych partiach gór wiatr nie był już tak dokuczliwy - osiągał maksymalnie 60 km/h.

Wiatr się nasili. Najgorzej będzie w górach

Jaka jest obecna sytuacja? Możemy na ten moment mówić o uspokojeniu. Jednak ma to być tylko chwilowe - w ciągu dnia wiatr się nasili. Najgroźniej będzie w górach i regionach do nich przylegających. W najwyższych partiach Sudetów prognozowane są porywy do 110 km/h, a w Tatrach - do około 85 km/h. Ze względu na zagrożenie służby apelują, by unikać wędrówek po górskich szlakach, szczególnie tych położonych wyżej.

Prognoza wiatru dla Polski (model ICON-EU) Prognoza wiatru dla Polski (model ICON-EU)

Saharyjski pył nad górami. "Kulminacja zjawiska"

Nad Tatrami pojawiło się również charakterystyczne matowe, przyćmione niebo. Co oznacza? - To efekt obecności pyłu saharyjskiego. To naturalne, choć bardzo charakterystyczne zjawisko. Pył może wpływać na jakość powietrza, a także dawać inne wrażenia przy obserwacji górskiej panoramy - powiedziała Agnieszka Prasek z IMGW.

REKLAMA

Do Polski już dociera pył znad Sahary Do Polski już dociera pył znad Sahary

Jak dodała, w kolejnych dniach zjawisko zacznie słabnąć, ponieważ dostaniemy się pod wpływ niżu - wówczas może wystąpić tzw. brudny deszcz, a na śniegu w wyższych partiach Tatr pojawi się osad.

Jak wyjaśniła synoptyk, pył saharyjski składa się głównie z drobinek piasku i pyłu mineralnego unoszonych przez prądy wstępujące znad pustyni i transportowanych przez atmosferyczną cyrkulację ku północy. Do Polski trafia dzięki południowym i południowo-zachodnim wiatrom. Zjawisko to nie jest nowe - występuje cyklicznie, zazwyczaj wiosną.

Czytaj także:

Radar pogodowy na żywo:

REKLAMA

Źródła: IMGW/onet.pl/PAP/pb/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej