Pakiet deregulacji. Tusk: największa zmiana ustrojowa od wejścia do UE

Tak masywnej zmiany ustrojowej nie było od wejścia Polski do Unii Europejskiej - tak premier Donald Tusk ocenił pierwszy pakiet deregulacyjny dla polskiej gospodarki. W kancelarii premiera zorganizowano spotkanie z przedstawicielami strony społecznej w sprawie deregulacji.

2025-04-24, 10:42

Pakiet deregulacji. Tusk: największa zmiana ustrojowa od wejścia do UE
Premier porównał pakiet deregulacyjny do przystąpienia Polski do UE. Foto: X/@PremierRP

120 ustaw deregulacyjnych

Szef rządu przypomniał, że współpraca ze stroną społeczną ws. deregulacji dotyczy setek, a nawet tysięcy spraw. - W pierwszym etapie przygotowaliśmy około 120 ustaw, które będą znosić bariery, upraszczać zasady i usuwać zbędne przepisy - dodał Donald Tusk. Zaznaczył, że czasem będą to ustawy bardzo pracochłonne i skomplikowane, czasem będą po prostu unieważniać bariery.

- To jest naprawdę rok przełomu. Tak masywnej, de facto ustrojowej zmiany nie było od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wówczas był to proces długi, przygotowywany latami, a my - w dwa miesiące, w tym pierwszym etapie - przyjmiemy 120 ustaw - podkreślił premier.

Pakiet deregulacyjny. Głosowanie po wyborach prezydenckich

- 120 ustaw - będziemy to głosowali tak, jak żeśmy sobie to obiecali, żeby w Sejmie nie stało się to przedmiotem walki politycznej, bo mamy przejść w kampanię wyborczą, aby ten pierwszy bardzo obfity pakiet mógł być głosowany i procedowany w Sejmie na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach prezydenckich. Emocje będą mniejsze i być może jeszcze większa grupa posłanek i posłów z różnych klubów przyłączy się do tego wielkiego dzieła, jakie wspólnie zapoczątkowaliśmy - powiedział szef rządu.

- Umówiliśmy się, że staramy się trzymać tę bieżącą politykę z daleka od tego projektu, bo on ma charakter uniwersalny, o czym świadczy duże zainteresowanie też opozycji. (...) Ja, zgodnie z sugestią strony społecznej, zwracam się do ministra Paszyka (Krzysztofa, ministra rozwoju i technologii), żeby jeszcze raz przyjrzeć się pewnym propozycjom ze strony klubów opozycji" - powiedział Tusk.

REKLAMA

Opozycja uczestniczy w deregulacji

Premier dodał, że "jest grupa posłów PiS-u, którzy złożyli propozycję poprawek czy zmian do ustawy, która już jest procedowana. - Proszę nie zwracać uwagi na to, jaka partyjna pieczątka jest przy jakich propozycjach - dodał szef rządu.

Tusk wskazał, że "jeżeli coś ma sens i ma też rekomendację strony społecznej, to nie ma żadnego powodu, żeby to nie stało się częścią tego pakietu". - Ja też respektuję to, że w obrębie koalicji rządzącej na przykład Lewica ma inne zdanie - dodał.

Prace deregulacyjne pod kierunkiem szefa InPostu

Oprócz premiera w spotkaniu uczestniczy minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, szef resortu sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Ze strony społecznej jest m.in. szef InPostu Rafał Brzoska.

- Na stronie internetowej opublikowano 259 projektów zespołu deregulacyjnego; 197 zostało rozpatrzonych, a ponad 61 proc. przyjęto do realizacji - poinformował w czwartek Rafał Brzoska. Zaproponował, by każdy nowy przepis wiązał się z wykreśleniem dwóch starych, zbędnych regulacji.

REKLAMA

10 lutego br. premier Donald Tusk zaproponował prezesowi InPostu pokierowanie zespołem, który miałby przygotować propozycje deregulacyjne, a Rafał Brzoska propozycję przyjął. Tydzień później zespół opublikował pierwsze postulaty dotyczące m.in. dziewięciu zmian rozporządzeń i 14 zmian ustawowych. Brzoska niedługo później stworzył inicjatywę "SprawdzaMY", która zamierza przygotować ok. 300 propozycji w ciągu 100 dni.

Z końcem maja Brzoska ma wrócić do obowiązków w swoim przedsiębiorstwie. Dodał, że w ciągu 100 dni jego pracy dla dobra publicznego w stworzonej przez niego inicjatywie "SprawdzaMY" InPost nie ucierpiał, ale - jak zaznaczył - "w dłuższym okresie żadna firma nie jest w stanie rozwijać się bez lidera".

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/fc/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej