Rząd przyjął program ochrony ludności. Siemoniak: kluczowy dokument dla Polski
Rząd przyjął pierwszy Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026. Jego celem jest zwiększenie gotowości na sytuacje kryzysowe oraz budowa i modernizacja niezbędnej infrastruktury, w tym schronów. Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podkreślił, że to narzędzie, które pozwoli na skuteczne wprowadzanie przepisów ustawy o obronie cywilnej.
2025-05-27, 19:25
Rząd przyjął Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026
- To kluczowy dokument, aby ruszyć z budową schronów i miejsc schronienia oraz aby przekazać pieniądze samorządom. Przyjęcie przez Radę Ministrów dokumentu, który mówi, że 17 mld idzie na konkretne cele, jest absolutnie fundamentalne - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Siemoniak podkreślił, że przyjęcie programu pozwoli na to, by z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej wyszły konkretne efekty. - Jesteśmy po konsultacjach z samorządami. Szkolimy setki samorządowców oraz wojewodów. Chcemy, żeby wszyscy byli jak najlepiej przygotowani do wdrożenia tej ustawy - podsumował minister spraw wewnętrznych i administracji.
W latach 2025–2026 na realizację Programu przeznaczono odpowiednio 16,7 mld zł i 17,2 mld zł. W przyszłości Programy Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej opracowywane będą na okres czterech lat, z aktualizacją co dwa lata.
Sześć kluczowych obszarów
Program obejmuje sześć głównych obszarów tematycznych, które wzmacniają system ochrony ludności i obrony cywilnej w Polsce. Pierwszy z nich to obiekty zbiorowej ochrony, czyli budowle ochronne, miejsca doraźnego schronienia oraz centralna ewidencja takich obiektów. Drugi - zabezpieczenie logistyczne i zapewnienie ciągłości dostaw, w tym uzupełnienie zasobów oraz zapewnienie podstawowych usług w sytuacjach kryzysowych.
REKLAMA
Trzeci obszar dotyczy utrzymania i rozwoju podmiotów ochrony ludności, takich jak krajowy system ratowniczo-gaśniczy (KSRG), Państwowe Ratownictwo Medyczne czy organizacje pozarządowe. W jego ramach przewidziano m.in. zakup sprzętu ratowniczego i logistycznego oraz realizację zadań z zakresu pomocy humanitarnej.
Kolejny obszar to edukacja, szkolenia oraz zaplecze szkoleniowe, obejmujące działania edukacyjne, organizację szkoleń oraz badania i rozwój w dziedzinie ochrony ludności. Piąty obszar obejmuje Bezpieczną Łączność Państwową oraz systemy alarmowania, ostrzegania i powiadamiania, które mają kluczowe znaczenie w sytuacjach zagrożenia. Ostatni, szósty obszar zakłada utworzenie Korpusu obrony cywilnej – personelu oraz krajowej rezerwy obrony cywilnej, a także oznakowanie podmiotów realizujących te zadania.
Czytaj także:
- Imponujący "kamień milowy" Polski z KPO. "Pękło 100 000 000 000 zł"
- Ważna zmiana w polskim KPO. "Nie było łatwo, ale jest!"
Komisja zgodziła się na utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obrony - z niego będą finansowane nowe inwestycje. Ten fundusz też pozwoli na wydłużenie terminu wykorzystania pieniędzy z KPO, który kończy się w połowie przyszłego roku. Wystarczy, że przed upływem tego terminu pieniądze zostaną przelane do funduszu.
Źródła: Polskie Radio/MSWiA/mg
REKLAMA
REKLAMA