"Szykują się duże zmiany w PO". Onet o kulisach narady z udziałem Tuska
Jak wynika z informacji Onetu, w trakcie środowego posiedzenia zarządu Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział połączenie tej partii z Nowoczesną i Inicjatywą Polską Barbary Nowackiej. Miałoby do tego dojść jesienią, czyli jeszcze przed wewnętrznymi wyborami w PO. Niewykluczone, że ugrupowanie zmieni również nazwę na Koalicja Obywatelska.
2025-07-10, 11:25
Duże zmiany w Platformie Obywatelskiej? Onet o kulisach narady z udziałem Donalda Tuska
Jak poinformował w czwartek dziennikarz Kamil Dziubka z Onetu, powołując się na swoje źródła w Koalicji Obywatelskiej, informacja o zapowiedzi premiera "jest potwierdzona". Donald Tusk podczas posiedzenia zarządu Platformy Obywatelskiej miał ogłosić, że niedługo zacznie się procedura połączenia PO z Nowoczesną i Inicjatywą Polską Barbary Nowackiej. - To będzie jedynie usankcjonowanie stanu, jaki mamy. Od lat funkcjonujemy razem w ramach Koalicji Obywatelskiej i warto te sprawy wyprostować – powiedział Onetowi jeden z członków zarządu PO.
Warto przypomnieć, że szefowie Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej zostali ministrami w rządzie Donalda Tuska. Adam Szłapka stanął na czele resortu ds. europejskich i od niedawna jest rzecznikiem rządu. Barbara Nowacka jest ministrą edukacji.
- Jeśli się połączymy, będzie to z korzyścią dla wszystkich. Obecny stan tworzy niejasną sytuację. Na poziomie samorządowym startujemy wspólnie, a czasem się okazuje, że na przykład Nowoczesna chce tworzyć własne kluby radnych. Tak jest we Wrocławiu. Myślę, że nasi wyborcy mogą się czuć zdezorientowani – Onet przytacza wypowiedź rozmówcy z PO.
Czy razem z połączeniem tych trzech ugrupowań dojdzie do zmiany nazwy Platformy Obywatelskiej na Koalicję Obywatelską? Na razie nie wiadomo, podobnie jak tego, czy dołączą Zieloni, którzy również są częścią KO.
Koalicja Obywatelska. PO i Nowoczesna pod wspólnym szyldem
Koalicja Obywatelska została powołana w 2018 roku na potrzeby wyborów samorządowych, jakie odbywały się w tamtym roku. Platforma Obywatelska i Nowoczesna pod wspólnym szyldem zdobyły wtedy prawie 200 mandatów do sejmików wojewódzkich. Później oba ugrupowania razem weszły w skład Koalicji Europejskiej łączącej również Lewicę i PSL i które ubiegały się o głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Szyld KO pojawił się ponownie w wyborach parlamentarnych, jakie odbyły się jesienią 2019 roku. Plany połączenia Platformy i Nowoczesnej pojawiły się pierwszy raz, gdy szefem PO był jeszcze Grzegorz Schetyna. Później temat powracał kilka razy na polityczną agendę. Dyskusje na ten temat przyspieszyły po wyborach w 2023 roku, kiedy KO razem z koalicjantami przejęła władzę w Polsce.
- Którym politykom ufają Polacy? Duże zmiany w czołówce
- Bosak w Kancelarii Prezydenta? Polityk Konfederacji zabrał głos
- Konflikt o ambasadorów. Sikorski odpowiada Nawrockiemu
Źródło: Onet/mg